nowoczesny pokój

Wystrój wnętrz inspirowany światowym designem

Kiedy większość z nas słyszy o nowoczesnym wystroju wnętrz, automatycznie kojarzy go z przesadzonym minimalizmem, przeszklonymi powierzchniami i sterylnością. Jest to oczywiście jeden z obecnie panujących trendów, lecz z pewnością nie jest to trend jedyny.

Wielu młodych projektantów i architektów świadomie odstępuje od powyższych tendencji i proponuje wnętrza o zupełnie innym charakterze. Jeżeli więc marzy Ci się modny wystrój, porzuć na chwilę stereotypy o nowoczesności i zaczerpnij inspiracje z prac wyznaczających trendy architektów.

Pastele Indii Mahdavi

Dobrze zaprojektowane wnętrze to takie, które w wyważony sposób łączy kolory, kształty i materiały. Interesującym przykładem może być tutaj zaprojektowany przez francuską projektantkę, Indię Mahdavi, sklep RED Valentino w Londynie.

Wnętrze robi niesamowite wrażenie. Dominującym kolorem jest biel, a uwagę przyciągają zakrzywione ściany obite pastelowym aksamitem oraz meble, które kolorem i kształtem nawiązują do ścian. Jest to oczywiście wnętrze użytkowe, ale można z niego zaczerpnąć ciekawe pomysły również do domu.

Nietrudno wyobrazić sobie na przykład biały pokój gościnny z jedną, obitą materiałem ścianą w jasnym odcieniu i dobranymi kolorystycznie meblami oraz dodatkami.

Luksusowy minimalizm Martina Brudnizkiego

Jeśli natomiast aksamity i pastelowe kolory niezbyt do Ciebie przemawiają, być może znajdziesz inspirację w projektach Martina Brudnizkiego – sławnego architekta wnętrz o polskich korzeniach.

Swoją prostotą i nowoczesnością zwraca uwagę jego projekt mieszkania pokazowego w Madison Square Tower w Nowym Jorku. Wnętrze jest pełne światła, które, odbite od białych ścian i sufitów, daje wrażenie większej przestrzeni. Klasyczne kanapy i komody stanowią tło, na którym uwagę przykuwają pojedyncze meble w wyrazistych kolorach oraz nowoczesne dodatki w geometrycznych kształtach.

Bardzo ważny jest też dobór materiałów, takich jak ciemne drewno oraz marmur, które podkreślają luksusowy charakter wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie niestandardowych akcesoriów meblowych, takich jak blaty, frotny, czy tkaniny obiciowe.  Te zasady nowoczesnego minimalizmu możesz z powodzeniem zaadaptować w Twoim mieszkaniu.

Gdzie szukać inspiracji do zaprojektowania nowoczesnych wnętrz?

Powyższe projekty są oczywiście tylko przykładem inspiracji, które możesz zaczerpnąć z aktualnych trendów wnętrzarskich. Jeśli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś urządzić mieszkanie modnie i nietuzinkowo, zacznij od znalezienia projektantów, których realizacje przyciągają Twoją uwagę.

Pomysłów możesz szukać w czasopismach o architekturze lub na stronach internetowych prowadzonych przez pasjonatów trendów w projektach wnętrz. Następnie zastanów się, które elementy danego projektu chciałbyś „pożyczyć” do Twojego mieszkania. Dzięki temu w interesujący sposób nawiąże ono do nowoczesnych trendów i może stać się naprawdę interesujące.

 

Zuzanna Godek