rozpalone drewno kominkowe

Jak wybrać drewno do kominka?

Grab, brzoza, topola… czy wiesz jaki gatunek drewna najbardziej pasuje do Twojego kominka? Prawidłowy wybór drewna kominkowego decyduje o wielkości płomienia i ilości uwolnionego ciepła. Sprawdź co jest istotne przy wyborze drewna i dobierz najlepszy gatunek dla Twojego kominka.

Rodzaje drewna kominkowego

Nie każde drewno nadaje się do palenia w kominku. Drewno kominkowe – to szczególny rodzaj drewna opałowego, które jest starannie wyselekcjonowane z wybranych gatunków liściastych. Zazwyczaj przyjmuje postać szczap oraz klocków.

Ważna jest wartość opałowa drewna, czyli ilość ciepła, która wydziela się przy jego całkowitym spalaniu. Według jej wysokości wśród gatunków drzew liściastych możemy wyróżnić:

  • twarde – charakteryzują się wysoką twardością drewna od razu po ścięciu. Takie drewno ma większą wartość opałową, ponieważ od jego twardości zależy gęstość i ciężar drewna, co ma wpływ na jego kaloryczność. Twardość dość lekko sprawdzić ostrym i długim przedmiotem zagłębiając go w drewnie. Do twardych gatunków drzew liściastych należą: grab, buk, dąb, jesion.
  • średnie – charakteryzują się mniejszą twardością i wartością opałową. Do gatunków drzew liściastych o średniej gęstości zaliczamy: brzozę, orzech, wiaz, klon.
  • miękkie – są lekkie, mają niską twardość i wartość opałową. Do tej grupy należą: olcha, sosna, lipa, topola.

Jak wybrać drewno kominkowe?

Przy wyborze drewna do kominka należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • gęstość, która wpływa na wydajność drewna po jego wysuszeniu,
  • twardość drewna powoduje jego wolne spalenie i oddaje więcej ciepła, jest bardziej ekonomiczne i zajmuje mniej miejsca,
  • łupliwość ma znaczenie w przypadku własnoręcznego rąbania, lepiej mieć do czynienia z gatunkami, które są bardziej łupliwe,
  • posiadanie kory musi być niskie, żeby nie obniżała się wartość opałowa drewna,
  • stopień wysuszenia – im suszej drewno, tym twardsze ono jest i oddaje więcej ciepła, bo jest bardziej kaloryczne,
  • szybkość przesychania decyduje o czasie, po którym drewno może poddać się spaleniu. Kryterium przesychania jest ważny, ponieważ podczas palenia mokrego drewna duża ilość energii cieplnej zużywa się do odparowania wilgoci, co powoduje jego niską wartość opałową. Ponadto niewysuszone drewno kominkowe źle rozpala się i dymi.

Dobór właściwego drewna kominkowego jest odpowiedzialnym procesem. Wymaga on przyglądania się różnym gatunkom i porównaniu ich między sobą według kryteriów przedstawionych w niniejszym artykule.

Katsiaryna Charnavus