nocleg w Katowicach

Wnętrza designerskich hosteli

Architektura i design powoli zajmują w naszym życiu coraz ważniejsze miejsce. Wielu z nas swobodnie dzieli się poglądami na temat architektów i ich dzieł, a także najnowszych trendów w projektowaniu wnętrz. Stajemy się coraz bardziej świadomi tego, że styl mebli, kolory we wnętrzu i aranżacja przestrzeni mają duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Coraz większą uwagę zwracamy także na wnętrza poza naszym domem: na przykład na design miejsca, w którym się zatrzymujemy na wakacje. Co to oznacza w praktyce?

Trend na designerskie wnętrza hosteli

Podróżowanie jest ważną częścią życia dla wielu z nas. Pod wieloma względami stajemy się coraz bardziej wymagający: wyjazd nad polskie morze często zastępujemy wakacjami w Hiszpanii, a tradycyjne hotele czy hostele – tymi dobrze zaprojektowanymi. Nocleg w designerskim miejscu może stać się nawet jednym z celów naszej wycieczki. W przeszłości to głównie luksusowe hotele chełpiły się wnętrzami zaprojektowanymi przez najbardziej rozchwytywanych projektantów. Coraz chętniej jednak znani architekci podejmują się również prac nad hostelami. Potrzeba oryginalności jest też podyktowana dominacją hoteli i hosteli-„sieciówek” na rynku. Szczególnie te średniej klasy są czasem nie do odróżnienia. Dlatego też młodzi ludzie coraz częściej szukają hosteli, które wyróżniają się na tle innych i nie wyglądają jak tysiące innych.  To właśnie te oryginalne, dobrze zaprojektowane i nowoczesne hostele stają się modne i przyciągają więcej zwiedzających. A jakie mają cechy?

Nowoczesne aranżacje hoteli i hosteli

Popularne hostele Polsce, jak i na świecie, stawiają na nowoczesny design. O coraz większym znaczeniu wyglądu tych obiektów świadczą również różne konkursy na najlepiej zaprojektowane przestrzenie, takie jak na przykład „Hotel z pomysłem”.  Sama nowoczesność może być jednak rozumiana na różne sposoby. Interesującym przykładem może być Ccasa Hostel w mieście Nha Trang w Wietnamie. Ciekawe podejście do wtórnego wykorzystania materiałów daje tu gościom możliwość spania w sypialniach, znajdujących się w…kontenerach morskich! Designerskie hotele również prześcigają się w pomysłach. Blow Up Hall 5050 w Poznaniu jest miejscem, który ma dać gościom możliwość bliskiego obcowania ze sztuką. Nie chodzi tylko o znajdującą się tam galerię, ale również odważnie zaprojektowane pokoje. Wnętrza hotelowe łączą intensywne palety kolorów (które gość sam może wybrać) i nowoczesne kształty mebli. Kluczem do pokoju jest natomiast…iPhone.

Przykłady designerskich aranżacji wnętrz w hostelach

Jednym z najbardziej znanych przykładów designerskiego hostelu może być Stayokay w Rotterdamie. Należy on wprawdzie do sieci, ale o nietypowości tego obiektu świadczy już jego wygląd zewnętrzny. Jest za niego odpowiedzialny znany architekt Piet Blom. Odwrócone bryły pokojów osadzone na członie budynku sprawiają niesamowite wrażenie. W środku na gości czekają wnętrza utrzymane w jasnej gamie kolorystycznej, wyposażone prostymi, nowoczesnymi meblami w żywych kolorach. Innym godnym uwagi obiektem jest Yim Huai Khwang Hostel w Bangkoku. Zamysłem architekta było wykorzystanie wielu stylów we wnętrzu tego obiektu. W recepcji turystów wita ściana obklejona zdjęciami we wszystkich kolorach tęczy. Każde piętro klatki schodowej otacza gości jednym, zdecydowanym kolorem (czerwienie, żółcie, morska zieleń). Pomalowane są nie tylko ściany, ale również same schody i poręcze. Zupełnie inne wrażenie sprawiają same pokoje, utrzymane w spokojnej bieli z prostymi, drewnianymi meblami.

Wyjątkową aranżacją wnętrz wyróżnia się także hostel Mariacka13 w Katowicach. Mariacka13 to hostel w Katowicach całkiem inny niż wszystkie inne. Poszczególne pokoje zostały wykonane przez artystów i projektantów grafiki. W hostelu każdy pokój został zaaranżowany w innym klimacie. I tak możemy znaleźć w nim pokój Wongiel, Nikisz, Frelka, Hajer, Baśka oraz Era Przemysłowa.

Zuzanna Godek