biurko architekta

Czy warto wybrać gotowy projekt domu?

Każdy, kto planuje budowę nowego domu jeszcze  przed wylaniem pierwszych warstw betonu musi zadać sobie fundamentalne pytanie: jaki typ projektu przyszłej posiadłości wybrać?  Postawić na jego oryginalność i indywidualność prosząc o współpracę architekta, czy na gotowy dom z katalogu?

 

Różnica między gotowym projektem domu, a projektem na zamówienie

 

Większość z nas miała kiedyś marzenie o swoim własnym, niepowtarzalnym domu ze snu. Ci, których ambicją jest to marzenie spełnić, mogą wynająć architekta, który pomoże im przelać ich wizje na papier. Główną zaletą projektu na zamówienie jest  dowolność i kreatywność w ustalaniu koncepcji szczegółów jego wyglądu, materiałów z jakich ma być wykonany, funkcjonalności i stylu. Za porozumieniem z architektem możemy wprowadzić własne niekonwencjonalne rozwiązania nadając domu niepowtarzalny charakter. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest jego cena, która najczęściej wynosi od 3- 5% całkowitych kosztów budowy, co znacznie przewyższa wartość gotowego projektu z katalogu. Kolejnym kosztem jaki musi ponieść ten, kto zdecydował się na współprace z architektem jest czas, który należy poświecić na konsultację i omawianie szczegółów budowy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie zawsze współpraca ta przebiega pomyślnie, a przygotowany projekt będzie odzwierciedleniem naszej  wizji.

Gotowe projekty różnią się od tych na zamówienie przede wszystkim  niższą ceną, a także możliwością zobaczenia  przyszłej posiadłości jeszcze przed postawieniem pierwszych fundamentów.

 

Zalety projektu typowego

Oprócz głównych zalet gotowego projektu domu  związanych z niższą ceną i wcześniejszą możliwości zapoznania się z jego ostatecznym wyglądem można wyróżnić kilka innych atutów tego rozwiązania. Dom z katalogu to przede wszystkim rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na konsultacje z fachowcami, architektami, inżynierami. Stawiając na to,  co jest już gotowe i zatwierdzone przez specjalistów mamy większą pewność, że nasza posiadłość będzie trwała i funkcjonalna.

Wiele spośród domów katalogowych zostało już kiedyś postawionych, dlatego chcąc bliżej zapoznać się z proponowaną koncepcją, można wybrać się ,,na wycieczkę” by zobaczyć jak nasz przyszły dom wygląda w rzeczywistości. Choć współcześnie multimedialne katalogi oferują starannie opracowane wizualizacje projektów, nic nie zastąpi możliwości zobaczenia efektów na żywo.

Współczesny rynek oferuje szeroki wachlarz propozycji gotowych projektów domów. Wielu, szczególnie tym zapracowanym, daje to możliwość znalezienia domu przypominającego ten wymarzony, bez tracenia czasu na tworzenie autorskiej koncepcji. Nie trzeba przecież wcale  stawiać budowli identycznej jak dom sąsiada – różnorodność ofert prezentowanych w katalogach sprawia, ze nasz projekt mimo wszystko może być oryginalny, odzwierciedlający indywidualne upodobania.

 

Jak wybrać projekt domu?

Choć wybór projektu typowego wydaje się być rozwiązaniem dla leniwych, wymaga rozeznania się w dostępnych ofertach, świadomości własnych możliwości finansowych, a także znajomości warunków, jakie dyktuje działka, na której zamierzamy się budować. Podstawowymi kryteriami, jakimi powinna kierować się osoba wybierająca projekt domu z katalogu są:

 

Położenie, wielkość i kształt działki – trudno jest stawiać dom większy niż działka na której ma powstać, dlatego należy uprzednio dokładnie zmierzyć obszar, na którym planujemy się budować, a także sprawdzić w jaki sposób uformowany jest teren .

Układ funkcjonalny – ważne jest by dom był dostosowany do naszych potrzeb, stylu życia i ilości oraz wieku mieszkańców. To ile chcemy mieć pokoi, łazienek, jak duża ma być kuchnia czy salon, może mieć decydujący wpływ na to, jak będzie nam się mieszkać.

Technologia, konstrukcja, wykorzystane materiały – to z czego będzie wybudowany nasz dom, oraz jaka technika zostanie zastosowana, ma znaczący wpływ na jego trwałość, oraz jakość życia i zdrowie mieszkańców. Wybór środków do budowy najczęściej zależy  zasobności portfela inwestora.

Estetyka budowli – warto wybrać projekt, który funkcjonalność łączy z estetycznym wyglądem. Dobrze dobrana kolorystyka tynku czy dachu powinna odpowiednio komponować się ze stylem domu, jego otoczenia i wnętrza.

Instalacje wewnętrzne – czyli elektryka, wodociągi, ogrzewanie. Wszystko to powinno być tak zaprojektowane, by ułatwiać życie mieszkańcom jednocześnie nie zagrażać ich bezpieczeństwu i nie burzyć estetyki domu.

Możliwość dokonywania zmian w projekcie – wybierając dom z katalogu warto zwrócić uwagę, czy można zastosować w nim ewentualne zmiany wynikające z warunków działki lub potrzeb kupującego.

 

Przed zakupem projektu warto więc poświecić trochę czasu na to, by zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz skrupulatnie przeliczyć budżet. Budowa domu to ogromna inwestycja, która w każdym przypadku powinna być dobrze przemyślana.

 

Agnieszka Kujawa