pokój z pleśnią

Jak usunąć pleśń w mieszkaniu?

Nie tylko w ruderach, opuszczonych i zaniedbanych przestrzeniach można natrafić na rozprzestrzeniającą się po ścianach czy suficie pleśń. Także w tych pozornie zadbanych mieszkaniach może pojawić się niechciany współlokator – grzyb. Brzydki zapach stęchlizny i powiększające się, ciemne plamy na ścianach sprawiają, że czym prędzej chcemy się go pozbyć. Co zrobić, by jak najszybciej i jak najskuteczniej wyprosić niechcianego pasożyta?

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Grzyb na ścianie oprócz tego, że jest nieestetyczny i nieprzyjemnie pachnący, może być także bardzo niebezpieczny i w efekcie rozprzestrzeniania się doprowadzić do rujnacji domu. Aby zapobiec katastrofie warto podjąć jak najszybsze kroki, by go usunąć.

Pierwszą rzecz jaką należy zrobić, to ograniczyć warunki sprzyjające jego rozwojowi. Pleśń pojawia się w miejscach wilgotnych, zacienionych, w których panuje wysoka temperatura. Należy więc  sprawdzić, czy w naszym domu nie przecieka dach, nie pękła rura lub czy pomieszczenia są odpowiednio wentylowane i czym prędzej usunąć ewentualną usterkę prowokującą rozprzestrzenianie się  grzyba.

Aby usunąć pleśń, można zastosować dwie techniki:

  • Usuwanie mechaniczne– czyli zdarcie warstwy pleśni wraz z grzybnią. Najlepiej użyć w tym celu szczotki o sztywnym włosiu, którą należy zamoczyć w wodzie i ,,zdrapać” zagrzybiałą warstwę ściany wraz z pasożytem.
  • Usuwanie chemiczne– przez zastosowanie odpowiednich preparatów grzybobójczych.

 

Domowe sposoby usuwania pleśni

Pleśń można również usunąć stosując jedynie domowe sposoby. Preparaty grzybobójcze wcale nie muszą być niebezpiecznymi środkami chemicznymi. Można samemu w warunkach domowych przygotować specyfik usuwający niechcianego pasożyta:

Ocet to najprostszy sposób na walkę z pleśnią. Wystarczy do plastikowej butelki z rozpylaczem wlać ocet i spryskać zajętą grzybem powierzchnie. Czynność ta powinna być powtarzana przynajmniej raz na dwa tygodnie, by skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się pasożyta.

Olejek z drzewa herbacianego słynący ze swoich właściwości dezynfekujących. Buteleczkę oleju łatwo można dostać w większości sklepów z produktami naturalnymi. Wystarczy zmieszać dwie  łyżeczki tej substancji wraz z dwiema szklankami wody, całość wlać do butelki ze spryskiwaczem, by mieć preparat gotowy do rozpryskania na dotkniętej pleśnią przestrzeni.

  • Ekstrakt z nasion z grejfruta – wystarczy do pół litra wody dolać ekstrakt i rozpryskać po zajętej powierzchni.

Aby walka z pleśnią była skuteczna należy pamiętać o częstym wentylowaniu pomieszczenia. Należy również dbać o odpowiednią temperaturę i nasłonecznienie . Gdy przysporzymy pasożytowi odpowiednie warunku do rozwoju, na nic zdadzą się wszelkie próby jego usunięcia.

 

Preparaty na pleśń

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów oraz biopreparatów grzybobójczych.  Sprzedawano są jako substancje gotowe do użycia, zapakowane w specjalne butelki opatrzone spryskiwaczem, najczęściej o pojemności  0,5 litra choć zdarzają się także 1 litrowe a nawet 5 litrowe.

Ich składnikiem jest  aktywny tlen zabijający mikroorganizmy. Niektóre zawierają także substancje żrące lub chlor, co jest przyczyną ich wyraźnego zapachu. Usuwają pleśń  i pozostałe po niej resztki z tynków, farb, murów, drewna,  tworzyw sztucznych, spoin między płytami, uszczelek. Jeśli pleśń pojawia się pod tapetą lub pod płytkami, należy mechanicznie pozbyć się grzyba wraz z zaatakowanym materiałem i dopiero wówczas zastosować preparat.

 

Agnieszka Kujawa