prace w ogrodzie

Jak samodzielnie urządzić ogród?

Urządzanie ogrodu może być prawdziwą przyjemnością, ale niestety czasem także dużym problemem. W jaki sposób prosto i tanio możesz samodzielnie urządzić swój własny ogród?

Jak urządzić ogród przed domem?

Przedogródek (część ogrodu między frontem domu a ulicą) jest najbardziej reprezentacyjną częścią działki. Z tego powodu wymaga on specjalnej staranności, aby był estetyczny i przede wszystkim funkcjonalny. Powinniśmy tam znaleźć miejsce na podjazd do garażu (o szerokości przynajmniej 3 m)  i zadbać o miejsce do parkowania dla gości. Ponadto ważna jest również ścieżka prowadząca do wejścia naszego domu. Powinny mieć one utwardzoną nawierzchnię, dlatego najczęściej wybierane w tym celu jest kamienny bruk, kostka betonowa czy klinkier brukowy. Jak na ogród przystało, nie powinno tu zabraknąć również roślin, które ocieplają wizerunek naszego domu. Najlepszym wyborem są rośliny zimozielone, ale kilka roślin o sezonowych liściach sprawi, że nasz przedogródek będzie się zmieniał wraz z porą roku. Dobrym pomysłem jest postawienie również kolorowych kwiatów doniczkowych przy wejściu do domu. Wielkość przedogrodu i jego elementów zależy od wielkości działki – im większa, tym dom znajduje się dalej, a więc i przedogród będzie większy. Na małych działkach przedogród może być jednocześnie użytkową częścią jego mieszkańców. Częściej jednak, właściwy użytkowy ogród jest schowany z tyłu domu. Tam też różnorodność roślin jest większa, znajduje się miejsce do zabawy dla dzieci czy miejsce na grilla i to tam najczęściej wypoczywamy.

Elementy małej architektury ogrodowej

Obiekty małej architektury ogrodowej to według prawa te, które bez specjalnego pozwolenia możemy postawić w ogrodzie. Są to m.in. murki, kapliczki, figury, piaskownice, wodotryski, betonowe grille, huśtawki oraz wszystkie inne elementy podobne rozmiarem. Altany ogrodowe do 10 m2 (jedna taka altana na 500 m2 działki) i oczka wodne do 30 m2 wymagają jedynie zgłoszenia do starostwa. Większe obiekty wymagają pozwolenia na budowę, a to z kolei wiąże się z koniecznością sporządzenia projektu budowlanego. Każdy z obiektów małej architektury, w pewien sposób odmienia wygląd naszego ogrodu, jeśli jest dobrze dobrany i wyeksponowany. Powinien harmonizować z roślinnością ogrodową, ale także z samym budynkiem (np. kolorystyką) i budzić w nas pozytywne emocje. Jeśli ma charakter wyłącznie dekoracyjny, warto zadbać, by ukierunkowywał on całą kompozycję ogrodu – wysoka rzeźba dodaje dynamiki, niska i obła nadaje statycznego charakteru i wyciszenia.

Porady przy urządzaniu ogrodu

Myślenie o urządzaniu ogrodu warto rozpocząć już na etapie budowy domu. Często wybieranym pomysłem jest zwrócenie się do architekta krajobrazu, który pomoże nam w rozplanowaniu naszej przestrzeni, a do której my szybciej lub wolniej i krok po kroku będziemy dążyć. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które słabiej znają się na preferencjach roślinności, gdyż dobór roślinności do panujących w ogrodzie warunków jest rzeczą trudną, a warto jak najbardziej unikać konieczności poprawiania jakości gleby. Jeśli sami chcemy zaprojektować swój ogród, warto przemyśleć jego cele i jaki chcemy uzyskać efekt. Aby zrobić to oszczędnie, dobrze jest wykorzystać do tego rzeczy, które zostaną nam po budowie. Pagórki gruzu czy ziemi mogą okazać się przydatne do stworzenia skarpy zamiast schodów z tarasu, a głazy mogą przydać się do wykonania skalniaków. Sami możemy wykonać też niewielką pergolę ogrodową, czy meble ogrodowe z drewnianych pozostałości z budowy. Jeśli prace w ogrodzie wykonujemy samodzielnie warto zastosować zasadę „od ogółu do szczegółu” skupiając się na samym początku na tych największych i najbardziej niezbędnych pod względem funkcjonalnym elementach (ogrodzenie, podjazd, ścieżki), a w miarę upływu czasu dodawać kolejne mniejsze. W niewielkich ogrodach, gdzie wszystko podziwiane jest z bliska, układ w ogrodzie musi być prosty, by ograniczyć wrażenie chaosu. Ogród ma być naszym miejscem wyciszenia, spotkań ze znajomymi i zabawy. Warto sprawić, aby stał się miejscem, z którego jesteśmy dumni i które będzie nas godnie reprezentowało.

 

Karolina Waldman