Projekt nowoczesnej łazienki

Trendy w projektowaniu łazienek

Płytki, umywalki, kabiny prysznicowe…to tylko niektóre z elementów łazienki, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia projektu. Architekci wnętrz proponują coraz to nowe aranżacje, kolory, wzory i materiały. Standardowe, białe kafelki zastępowane są kolorowymi płytkami, a tradycyjne prysznice – minimalistycznymi kabinami z wodospadami wody. Na jakie trendy warto zwrócić uwagę w tym sezonie?

Zaprojektuj nowoczesną łazienkę

Poznaj najnowsze trendy w wyposażeniu łazienek. Polecamy nowoczesne elementy wyposażenia i aranżacji łazienek, które mogą sprawić, że Twoja łazienka będzie zachwycała swoim designem i funkcjonalnością. Prezentujemy 4 najpopularniejsze trendy:

Łazienkowy minimalizm

Prostota w łazience może kojarzyć się z nudą i przesadną skromnością. Projektanci wnętrz udowadniają jednak, że nie musi tak być. Oszczędność środków może oznaczać osiągnięcie bardzo interesującego efektu końcowego. Większość minimalistycznych łazienek będzie się opierać na jasnych kolorach. Odpowiednie będą biele, szarości i beże ale nawet czerń spełni swoje zadanie, jeśli zostanie zastosowana z rozmysłem. Nietrudno się domyślić, że wyposażenie minimalistycznej łazienki będzie dość oszczędne. Proste meble łazienkowe nie muszą być oczywiście monotonne. W ostatnich latach do łask wracają na przykład szafki z połyskiem, które prostotę kształtów nadrabiają refleksywną teksturą. Bardzo ważną rolę w minimalistycznej łazience może odgrywać oświetlenie, które pomoże nadać wnętrzu nowoczesnego charakteru. Coraz większą popularność zyskuje oświetlenie ledowe, które pozwala na podkreślenie kluczowych elementów wnętrza, takich jak lustro, brzeg wanny, czy nawet strumienie wody. Zaletą oświetlenia led jest również niewielkie zużycie energii.

Łazienka…a może salon kąpielowy?

Luksus nie musi być zarezerwowany dla najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu. Wnętrze łazienki również może robić wrażenie i sprawić, że udamy się tam z przyjemnością. Jeśli chodzi o wyposażenie łazienek, coraz częściej rezygnuje się na przykład z mebli umieszczonych przy ścianach. Projektanci proponują za to wolnostojące, centralnie położone wanny, które grają pierwsze skrzypce w pomieszczeniu. Prawie jak piękna, reprezentacyjna kanapa w salonie. Użycie naturalnych kamieni dodatkowo wzmocni wrażenie luksusu. Poza tradycyjnymi meblami łazienkowymi, w pomieszczeniu tym coraz częściej pojawiają się też rośliny oraz ozdoby. W zależności od kształtów i rodzajów, mogą one nadać pomieszczeniu przytulnego albo egzotycznego charakteru.

Znaczenie koloru

Łazienki w większości domów są zwykle małymi pomieszczeniami i przyjęło się, by używać w nich jasnych barw. Aranżacja łazienek z ich użyciem pomaga optycznie powiększyć przestrzeń i nadać wrażenie czystości. Nowoczesne projekty coraz częściej proponują jednak bardziej zdecydowane kolory, takie jak czerń lub nawet fiolet. Mogą sprawić, że wnętrze nabierze elegancji lub energetycznego charakteru. Jeżeli nie przekonuje Cię pomysł zastosowania wyrazistego koloru w całej łazience, sprawdzi się również wprowadzenie elementów w bardziej stonowanych barwach. „Niebieski możemy ożywić, łącząc go z innym, ciepłym kolorem – żółtym, pomarańczowym, czerwonym, dzięki czemu wprowadzimy do wnętrza nieco urozmaicenia i pozytywnej energii” – twierdzi  Katarzyna Rogowa, doradca sklepu internetowego Lazienkowy.pl, 2017.

Nietypowe materiały

Jeśli łazienka, to płytki ceramiczne. Czy koniecznie musi tak być? Tradycyjną podłogę z kafelków zastąpić można na przykład…betonem. Materiał ten zyskał w ostatnich latach bardzo dużą popularność. Betonowa ściana lub podłoga dodadzą aranżacji nieco cięższego, industrialnego charakteru. Interesującą alternatywą dla płytek ceramicznych jest również drewno. Coraz częściej można spotkać w łazience podłogi, a nawet wanny wykonane z tego materiału. Drewno w łazience nadal budzi jednak sceptycyzm – pojawiają się oczywiste wątpliwości związane z jego wytrzymałością podczas kontaktu z dużą ilością wody i pary. Istotnie – przy wyborze drewna do łazienki należy zdecydować się na odpowiedni jego rodzaj, który nie odkształci się w trakcie użytkowania. Do dość bezpiecznych gatunków w łazience będą należeć dąb oraz modrzew. Drewno musi być oczywiście impregnowane, zarówno przed położeniem, jak i w trakcie używania. Jeśli do pomysłu z użyciem tego materiału w łazience podchodzisz sceptycznie, być może przypadną Ci do gustu ceramiczne płytki, które imitują jego teksturę.

Płytki łazienkowe w nowoczesnym wydaniu

Tradycyjne, kwadratowe płytki nadal są standardem w projektowaniu łazienek. W dzisiejszych czasach coraz częściej pojawiają się one w różnych kształtach oraz kolorach. Nikogo nie dziwią już heksagonalne kafelki ułożone w geometryczne wzory czy mozaiki. Na popularności zyskują również wzorzyste, kolorowe płytki łazienkowe. Według Natalii Nguyen, architektki i projektantki wnętrz, są one jednym z najważniejszych aktualnych trendów w projektowaniu łazienek („13 łazienkowych trendów według Natalii Nguyen”, 2016). Coraz powszechniej stosuje się też płytki o większej powierzchni, które sprawdzają się na ścianach lub podłogach.

 

Zuzanna Godek