kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny w domu

Nieustannie wracasz do wspomnień z dzieciństwa, w których dom pachniał chlebem, na stole czekała szarlotka i w całym pomieszczeniu panował sielski klimat? Odtwórz ten obraz w swoim domu, tworząc wnętrze nawiązujące do stylu rustykalnego i ciesz się atmosferą beztroski każdego dnia!

Styl rustykalny – definicja

Styl rustykalny, czyli styl wiejski charakteryzuje się prostotą w formie, naturalnymi materiałami oraz przytulnym i swojskim klimatem pomieszczeń. Natura i folklor to hasła przewodnie domu rustykalnego. Rustykalne wnętrza stały się hitem lat 70’ XX wieku, teraz ponownie wracają do łask wpisującą się w aktualne trendy.

Dom w stylu rustykalnym

Rustykalne wnętrza to przede wszystkim pomieszczenia bogate w drewno, najlepiej stare i toporne. Wszelkie niedoskonałości tego materiału w postaci zniszczeń czy nierówności są jak najbardziej pożądanym efektem, jeśli bliski naszemu sercu jest styl rustykalny. Styl wiejski najłatwiej uzyskać poprzez tradycyjny sposób budowy domu, w którym pozostawiamy widoczne wszelkie belki i słupy. Dom rustykalny cechuje także paleta jasnych barw, zwykle dominuje kolor biały ścian, na których tle, drewniane elementy wystroju pokoi prezentują się wyjątkowo, nadając wnętrzu wiejski, przytulny charakter. Jeśli nie mamy możliwości uzupełnić nasze rustykalne wnętrza o belki i słupy, w celu uzyskania stylu wiejskiego można wyłożyć całe ściany kamieniem lub drewnem, albo zdecydować się na wyeksponowanie jednej ze ścian. Prawdziwy dom rustykalny powinien posiadać wiejski kominek, który doda przytulności każdemu pomieszczeniu.

Styl rustykalny dekoracje

Aby uzyskać styl wiejski w swoim domu warto pomyśleć o rustykalnych dodatkach. W rustykalnych wnętrzach sprawdzą się przede wszystkim tradycyjne, nieco przestarzałe przedmioty użytku domowego oraz wszelkiego rodzaju wzory ludowe. Dom rustykalny warto zatem uzupełnić o dodatki takie jak: lampa naftowa, kołowrotek, ceramiczne wazony, gliniane naczynia, wiklinowe kosze, poduszki w stylu wiejskim. Swojski klimat podkreślą również obrazy przedstawiające wieś. Wszelkiego rodzaju tradycyjne przedmioty z historią sprawdzą się doskonale w rustykalnych wnętrzach. Dom rustykalny nie może być nudny, dlatego warto ożywić pomieszczenie jakimś kolorowym meblem, przykładowo zielonym kredensem wzbogaconym o ludowe akcenty. Szczególnie w kuchni warto pomyśleć o dzierganych makatkach czy tradycyjnych firankach.

 

Dominika Kula