Nawilżacz powietrza w mieszkaniu

Skutki suchego powietrza

Wilgotność powietrza to jeden z aspektów, o których powinno się pamiętać zarówno w domu, jak i w pracy. Tym mianem określa się zawartość pary wodnej w powietrzu. Odpowiednia wilgotność jest korzystna dla naszych ubrań, mebli czy podłóg, ale przede wszystkim istotnie wpływa na nasze zdrowie i dobre sampoczucie. Najgorszą sytuacją jest ta, w której mamy do czynienia z suchym powietrzem.

Suche powietrze w mieszkaniu

Suche powietrze w mieszkaniu to częsty problem, szczególnie zimą i jesienią. W trakcie zimy suche powietrze powstaje w wyniku ogrzewania, które powoduje zmniejszenie wilgotności powietrza. Badania wykazują, że powinna ona wynosić 40-60%, przy czym w trakcie sezonu grzewczego spada ona nawet do 10%. Jak dbać o właściwą wilgotność powierza? Jaki wpływ ma suche powietrze na nasze samopoczucie i zdrowie?

Wpływ suchego powietrza na zdrowie i urodę

Kiedy w mieszkaniu utrzymuje się ciepłe i suche powietrze to organizm broniąc się przed utratą wody, pobiera ją ze skóry oraz z błon śluzowych.Taki niski poziom nawodnienia wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Wysuszenie skóry powoduje pękanie (spierzchnięte usta) oraz swędzenie, co z kolei sprzyja powstawaniu infekcji i alergii. Dodatkowo wysuszona skóra szybciej się starzeje, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Z kolei wysuszenie błon śluzowych może spowodować ich uszkodzenie, w przypadku stałego przebywania w takich warunkach może prowadzić do zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.

Suche powietrze powoduje również suchość w gardle oraz kaszel, a nawet trudności z oddychaniem. Możlie są także problemy ze snem, co przyczynia się do zmniejszonej koncentracji oraz efektywności w ciągu dnia. Niski poziom wilgotności powietrza może objawiać się bólami głowy, ogólnym przemęczeniem czy podrażnionymi oczami. Należy pamiętać o tym, że w suchym powietrzu unosi się kurz, drobnoustroje i pyły, co szczególnie niebezpieczne jest dla dzieci.

Jak dbać o właściwy poziom nawilżenia powietrza?

Sposobów na nawilżenie powietrza jest wiele, jednym z nich jest zakup nawilżacza powietrza. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje:

  1. nawilżacze parowe – gotują wodę dzięki specjalnej grzałce, która po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wypuszcza parę
  2. nawilżacze ewaporacyjne – wkład nawilżający naturalnie odparowuje wodę. Jest to najzdrowszy sposób na nawilżenie powietrza
  3. nawilżacze ultradźwiękowe – ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, tworząc mgiełkę

Jak najprościej opisać zasadę działania nawilżacza? Jego najważniejszymi częściami są  wymienne maty, wentylator oraz zbiornik. Wentylator zasysa suche powietrze, a to z kolei jest nawilżone i oczyszczone dzięki macie. Zbiornik z wodą posiada zawór, dzięki któremu poziom wilgotności powietrza jest odpowiedni.

Inną możliwością jest zamontowanie nawiewników okiennych, które dbają o właściwą wymianę powietrza. Są to niewielkie urządzenia, które zazwyczaj montuje się w oknie lub w zewnętrznej ścianie domu. Obecnie można także zakupić okna z wbudowanym nawiewnikiem.

Domowe sposoby na nawilżone powietrze

Jeżeli wolisz domowe sposoby na suche powietrze w domu, oto kilka rad:

umieść w domu jak najwięcej roślin, naturalnych nawilżaczy powietrza. Najlepsze będą: fikus, paproć, bluszcz

– po kąpieli otwórz drzwi do łazienki i pozwól aby wilgotne powietrze rozeszło się po całym mieszkaniu

– otwieraj okna i wietrz pomieszczenia ( także przed snem)

– zachowaj czystość w domu, sprzątaj często, a kurze wycieraj mokrą szmatką

– rozwieszaj pranie na kaloryferach

Ostatnia ważna kwestia – jeśli chcesz mieć pewność czy w Twoim mieszkaniu powietrze posiada wysoką wilgotność, zakup higrometr, który ją zmierzy. Takie badanie najlepiej zrobić w pomieszczeniach gdzie powstaje najwięcej pary wodnej. Jednak zanim to zrobisz upewnij się czy w Twoim mieszkaniu zapewniona jest dobra wentylacja, bo to ona najbardziej wpływa na poprawną wilgotność powietrza.

 

Katarzyna Bałdyka