Wyremontowana łazienka

Remont łazienki krok po kroku

Łazienka to absolutnie niezbędne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Jeżeli chcemy wykonać remont łazienki, musimy pamiętać o wszelkich uciążliwościach jakie się z nim wiążą. Gruntowny remont może przedłużać się nawet do kilku tygodni, dlatego warto w pierwszej kolejności dokładnie zaplanować wszystkie działania.

Jak zaplanować remont łazienki?

Niezależnie zatem, jak szeroki jest zakres prac remontowych, kluczowym etapem jest stworzenie harmonogramu i kosztorysu remontu. Zasadniczo nasz remont powinien się zmieścić w czasie nie dłuższym niż 2 tygodnie. Wybranie sprawdzonego specjalisty na rynku zapewni nam zadowolenie z przeprowadzonego remontu.

Remont łazienki krok po kroku

W zależności od wielkości łazienki oraz zakresu przewidzianych prac, poszczególne etapy remontu mogą wyglądać następująco:

  1. Przygotowanie projektu aranżacji łazienki – warto skorzystać z pomocy osób posiadających doświadczenie w remontach i aranżacjach wnętrz. Kontaktując się z dobrą hurtownią lub sklepem, która specjalizuje się w dostarczaniu wyposażania łazienkowego, możemy otrzymać darmowy projekt 3D. Dzięki temu będziemy mogli optymalnie zagospodarować przestrzeń, a także uzyskamy pewność, że efekt finalny w pełni spełni nasze oczekiwania.
  2. Przygotowanie harmonogramu prac – prawidłowe przygotowanie harmonogramu oraz kosztorysu może zoptymalizować nasz cały budżet remontowy. Jeżeli nie chcemy, aby remont przeciągał się w nieskończoność lub też generował nieprzewidziane koszty, przygotujemy na samym początku harmonogram prac oraz odpowiednio do niego dobrany budżet remontowy. Zaplanujmy szczegóły np. pozwolenia ze spółdzielni lub zarządców, zgodę na spuszczenie wody, składowanie i wywóz gruzu. Pamiętajmy, że zima w dzisiejszych czasach nie stanowi przeszkody w przeprowadzaniu remontu łazienki.
  3. Nabycie materiałów oraz zamówienie artykułów łazienkowych – duży wybór armatury łazienkowej może sprawić trudność w wyborze optymalnych rozwiązań. Wszystko uzależnione jest od posiadanego przez nas budżetu, a także wymagań, jakie stawiamy nabywanym elementom wyposażenia. Jeżeli chcemy, aby nasza nowa łazienka wyróżniała się oryginalnym designem i nietypowymi rozwiązaniami, wówczas musimy się liczyć z dłuższym czasem potrzebnym na znalezienie i otrzymanie zamówionych elementów armatury łazienkowej. Jeżeli chcemy zastosować klasyczne rozwiązania, które jednocześnie uwzględniają elegancką formę oraz wytrzymałość, warto odwiedzić Salon Łazienek w Rudzie Śląskiej przy ul Furgoła. W Salonie tym znajdziemy duży wybór bardzo dobrej jakości materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia łazienek.
  4. Usunięcie starej glazury – jeżeli planujemy generalny remont łazienki, musimy ją do tego przygotować. W tym celu należy wykonać demontaż niepotrzebnych instalacji. Usuwanie starych płytek może generować dużo problemów, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do demontażu.
  5. Prace hydrauliczne – wymiana instalacji kanalizacyjnych jest szczególnie wskazana w starym budownictwie. Doprowadzenie nowych plastikowych rur do pralki oraz do pozostałych punktów poboru (bateria prysznicowa, bateria wannowa, zestaw podtynkowy, kompakt WC) to bardzo ważny element prac remontowych. Aby zapewnić funkcjonalność łazienki należy dobrać odpowiednie spadki oraz średnice rur oraz umiejscowić wloty odpływów na właściwych wysokościach.
  6. Prace elektryczne – podczas remontu warto także pomyśleć o wymianie oświetlenia. Rosnącą popularność od kilku lat zdobywają instalacje punktów halogenowych. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i zapewnia możliwość mocnego doświetlenia wybranych miejsc lub stworzenie intymnego nastroju w łazience. Dużą popularnością cieszą się oświetlenia typowo łazienkowe, warto również zastosować boczne oświetlenia punktowe.
  7. Układanie okładziny – zanim przystąpimy do ostatecznego ułożenia płytek, wcześniej należy wykonać odpowiednie pracy przygotowawcze. Nie możemy więc zapomnieć o gruntowaniu czy hydroizolacji łazienki, która polega na wykonaniu izolacji przeciwwodnej na całej powierzchni, która zostanie przykryta nową okładziną. Uszczelnienie przed wilgocią uchroni nie tylko naszą łazienkę, ale także sąsiadujące pomieszczenia przed nadmiernym zawilgoceniem. Układanie okładziny to dość wymagający element remontu i wymaga dużej precyzji. Aby zapewnić trwałość ułożonych płytek, warto zastosować dobrej jakości, elastyczną zaprawę klejową. Ten etap prac kończy wypełnienie spoin i uszczelnienie dylatacji. Bardzo dobrze sprawdzają się też fugi nowej generacji – epoksydowe zawsze czyste i
  8. Wymiana armatury i mebli łazienkowych – na tym etapie występuje pełna dowolność. Dobrane elementy armatury łazienkowej uzależnione są przede wszystkim od naszego gustu, posiadanego budżetu oraz wielkości łazienki, którą dysponujemy. Jeżeli chcesz osiągnąć efekt nowoczesnej łazienki, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów, proponujemy rozważyć następujące rozwiązania:

Propozycja 1. Nowoczesne fototapety –  Amatorzy fototapet mają dzisiaj możliwość nabycia ich w formie płytek ceramicznych uzyskując tym samym nowoczesny trwały i atrakcyjny design w łazience. Takie rozwiązania proponują już polskie fabryki. Odpowiednio zaprojektowany dekor może optycznie powiększyć łazienkę oraz nadać jej unikatowy charakter.

Propozycja 2. Oprawa sufitowa LED w miejsce tradycyjnych lamp łazienkowych – oprawa LEDowa zapewnia mocne oświetlenie, nie rzuca cieni, a także umożliwia oszczędne doświetlenie wybranych punktów w łazience. Ze względu na łatwość w utrzymaniu czystości jest to także rozwiązanie bardzo praktyczne.

Propozycja 3. Wybierz akcesoria łazienkowe odporne na wilgoć – jeżeli obecny remont łazienki jest spowodowany głównie złym stanem obecnych baterii łazienkowych, na które dostała się rdza, najwyższy czas uchronić się przed takim zagrożeniem. Wybierz akcesoria łazienkowe zabezpieczone wysokiej jakości powłoką antykorozyjną, które przetrwają długi czas w Twojej łazience.

Propozycja 4. Jeżeli chcesz optycznie powiększyć powierzchnię łazienki, warto zastosować duże lustro w łazience nad umywalką. Montaż lustra na całej powierzchni ściany zapewni bardzo elegancki efekt. Aby uzyskać precyzyjne dopasowanie lustra należy pobrać wymiary do lustra wklejanego po wykafelkowaniu sąsiadującej ściany.

Funkcjonalne i trwałe elementy wyposażenia łazienki

Jeżeli już zdecydowałeś się na remont łazienki, skonsultuj z wykonawcą remontu możliwość zastosowania wybranych przez Ciebie elementów wyposażenia łazienki. Pamiętaj, że przy wyborze takich produktów jak płytki łazienkowe, kabiny prysznicowe, armatura, grzejniki, wanny, umywalki łazienkowe oraz odpowiednio dopasowanych do nich mebli łazienkowych nie warto kierować się kryterium najniższej ceny. Aby uzyskać trwały efekt i uniknąć konieczności przeprowadzania kolejnego remontu w krótki okresie czasu, warto postawić na praktyczne i trwałe rozwiązania. Dobrej jakości materiały wcale nie muszą znacząco podwyższać budżetu remontowego, a z pewnością zagwarantują lepszą funkcjonalność i atrakcyjniejszy wygląd łazienki w długim okresie czasu.