podłoga drewniana

Pływająca podłoga

Każdy w swoim domu chce się czuć komfortowo. Warto więc zadbać o odpowiednie wyciszenie swoich czterech kątów. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie podłogi pływającej, która sprawi, że posadzka nie będzie przenosiła hałasu.

W domach rozróżnia się dwa typy dźwięków powodujące dyskomfort:

  • powietrzny – rozmowy, włączone urządzenia audio,
  • uderzeniowy – odgłos kroków, przemieszczanie przedmiotów po posadzce.

Prawidłowe wykonanie podłogi pływającej, pozwoli zredukować niepożądane odgłosy.

Co to jest pływająca podłoga ?

Ideą podłogi pływającej jest to, że nie przylega ona bezpośrednio do stropu. Pomiędzy te dwa elementy stosuje się wełnę mineralną lub styropian, które stanowią izolację akustyczną. Specjalna konstrukcja umożliwia „oddychanie” podłogi. Może ona bowiem zmieniać swoją objętość w wyniku zmiany temperatury, bądź wilgoci w pomieszczeniu. Dodatkowo przy ścianach, by nie przylegała do nich podłoga, pozostawia się szczeliny obwodowe wypełnione izolacją. Znajdują się one pod listwami ozdobnymi.

Warstwy podłogi pływającej

Na poprawnie wykonaną podłogę pływającą składa się kilka warstw. Należą do nich:

  • Izolacja akustyczna – pierwszy element układany na stropie. Przed jej ułożeniem, nierówności na podłożu powinny być wyrównane tak, by nie przekraczały 5 milimetrów.
  • Podkład podłogowy – można wykonać go na dwa sposoby. Pierwszy z nich to suchy jastrych, czyli płyty kartonowo-gipsowe układane bezpośrednio na izolację. Drugą metodą jest wylewka. Jest to technologia mokra, dlatego zaleca się zastosowanie pod nią dodatkowej warstwy przeciwwilgociowej w postaci folii budowlanej.
  • Warstwa wykończeniowa – różne rodzaje okładzin podłogowych np: deski podłogowe, panele podłogowe.

Podłoga pływająca czy klejona?

Posadzka pływająca montowana jest tzw. metodą na „klik”. Oznacza to, że poszczególne elementy połączone są ze sobą złączem zatrzaskowym. Taki montaż nie wymaga fachowej wiedzy. Dodatkowym atutem jest możliwość natychmiastowego korzystania z posadzki, bez oczekiwania na np. wyschnięcie kleju. To także dobre rozwiązanie dla osób decydujących się na ogrzewanie podłogowe. Warto jednak zwrócić uwagę, by zamki łączące poszczególne elementy były na tyle mocne, by posadzka nie uległa rozszczelnieniu podczas podnoszenia się temperatury.

Drugim rodzajem warstwy wykończeniowej jest podłoga, gdzie jej elementy połączone są klejem. Taki system jest jednak coraz rzadziej stosowany. Jego montaż wymaga fachowej wiedzy, co generuje dodatkowe koszty. To samo dotyczy kleju, który trzeba dodatkowo dokupić. Nie można również zapomnieć, że używane substancje chemiczne mogą być szkodliwe dla otoczenia. Na taką podłogę powinny zdecydować się osoby, którym zależy na dobrej akustyce.

Jak utrzymać podłogę pływającą w doskonałej czystości?

Aby cieszyć się doskonałą czystością podłogi drewnianej, konieczne będzie korzystanie z odkurzacza z odpowiednią końcówka. Nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe wyposażone są w specjalne elektroszczotki przeznaczone do podłóg drewnianych. Umożliwiają one nie tylko pochłanianie kurzu i drobnych zanieczyszczeń, ale także myją podłogi i polerują. Dobrej jakości odkurzacze są więc tym sprzętem, które pozwolą nam utrzymać podłogę drewnianą w idealnej czystości.

Dagmara Pietrzak