praca przed komputerem

Oświetlenie w pracy z komputerem

Każdy, kto zmierzył się z pracą, która wymaga użycia komputera i wygodnego stanowiska pracy wie, co znaczy prawidłowe oświetlenie. Wbrew pozorom, światło odgrywa bardzo ważną rolę podczas długotrwałego wysiłku dla oczu oraz umysłu. Odpowiedni kąt, nasilenie, a nawet kolor refleksu mają wpływ na zmęczenie, skupienie, a także zdrowie narządu wzroku. Jeśli pracujesz z komputerem lub Twoja praca wymaga dobrego oświetlenia (np. podczas sporządzania umów, generowania dokumentów, tworzenia projektów itp.) dowiedz się jak zadbać o najlepsze i najbardziej efektowne warunki dla Twojego organizmu!

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy przy komputerze

Zanim przejdziemy do różnych wariantów, które odpowiadają za prawidłowe oświetlenie, dowiedzmy się jaki typ światła jest najbardziej wskazany:

 • Przede wszystkim korzystaj ze światła dziennego, które ma najlepsze działanie dla oczu. Dlaczego? Ponieważ jest naturalne, zatem najmniej inwazyjne i szkodliwe. Aby korzystać ze światła dziennego, dobrze jest umieścić stanowisko pracy przy oknie lub w jego pobliżu, by oświetlić jak największą część biurka.
 • Światło ogólne czyli wiszące żyrandole, reflektory, halogeny montowane na suficie. Dzięki temu zasięg oświetlenia sięgać będzie we wszystkie kąty pomieszczenia, zatem światło zostanie rozłożone równomiernie.
 • Ważny jest również wybór kloszy, które często odpowiadają za zmniejszenie ostrości światła przyciemniając jego intensywność.
 • Warto zamontować włącznik, dzięki którym można samemu regulować jaskrawość i poziom jasności. Dzięki temu dopasujesz odpowiedni cień i zakres światła do sytuacji w pomieszczeniu. Czasami warunki atmosferyczne sprawiają, że światło dzienne jest niewystarczające, przez co w pokoju jest ciemno. W tej sytuacji potrzeba odrobiny światła sztucznego. Regulowanie przełącziki mogą temu zaradzić i dać tyle światła, ile wymagamy.
 • Unikaj żarówek, które mają ciepły, niemal pomarańczowy albo żółty odcień i rozpraszają światło. Źle wpływa na koncentrację oraz precyzję wykonywach czynności, ponieważ daje wrażenie zmiękczenia lub rozmazania niektórych szczegółów i przedmiotów.
 • Wybieraj oświetlenie o niebieskich barwach, które tonacją najbardziej przypomina światło dzienne. Dzięki temu nie zostaje zaburzona kolorystyka pomieszczenia i zachowuje się kontrast.
 • Niezbędnym elementem jest mniejsze światło, umieszczone w miejscach, które najbardziej wymagają oświetlenia. Są to tak zwane lampy miejscowe, które mają za zadanie oświetlić klawiaturę i monitor komputera lub ważne dokumenty.Najlepszym rozwiązaniem są małe, lampki biurowe, których możemy wykorzystać nawet dwie na biurku lub lampy stojące.
 • Odległość od miejsca pracy, a światła powinna wynosić około 25-30 cm.
 • Ponownie ważny jest wybór odpowiedniego klosza lub abażura, który zakłóci silną intenywność światła, dzięki czemu nie podrażni wzroku. Najlepiej jest zakupić obudowy nieprzezroczyste, o ciemniejszych barwach lub wzorach, które nie będą bardzo przebijać promieni.
 • Zaleca się użycie lamp kreślarskich, które są przymocowane do biurka, lub takie które mają regulowaną długość, wysokość oraz kąt samego klosza i żarówki. Dzięki temu można uzyskać odpowiedni kierunek padania światła, a tym samym lepsze oświetlenie w konkretnym miejscu (np. wymagane jest lepsze oświetlenie podczas pisania, zatem promienie kierujemy na samą kartkę).
 • Pamiętaj, aby dobierać odpowiednie barwy światła, tak żeby nie wytworzyć zbyt silnych kontrastów między barwami. Jeśli intenstywność promieni jest zbyt duża, można spowodować zmęczenie oczu, zaburzenie skupienia i precyzji wykonywanej pracy, a nawet pogorszenie wzroku.
 • Źródłem światła może być również sama klawiatura komputera, która często jest podświetlana, aby wspomóc i przyspieszyć pisanie. Ponadto monitor również odpowiada za część oświetlenia, jednak z jego promieniami trzeba być ostrożnym. Najlepiej ustawić barwy wyświetlacza na najbardziej łagodne i najmniej męczace dla oczu (niebieska tonacja) oraz odpowiednia jasność, która nie jest zbyt rażąca i pobudzająca.

Jak oświetlić stanowisko komputerowe?

Kolejnym aspektem w odpowiednim oświetleniu miejsca pracy, jest prawidłowe ustawienie świateł. Wyróżnia się prawidłowe kąty, intenstywność światła i kolor, o którym wspomniano już w powyższym akapicie. A także samo umieszczenie stanowiska w pobliżu naturalnych źródeł światła. Zatem jak najlepiej dysponować światłem przy stanowisku komputerowym?

 • W pierwszej kolejności ustaw biurko przy oknie – osoby praworęczne powinny pracować przy oknie z lewej strony, natomiasty ludzie leworęczni zupełnie odwrotnie. Dlaczego? Podczas pisania również zasłania się część światła cieniem, który pada od ręki piszącej, zatem by tego uniknąć ważne jest odpowiednie umiejscowienie stanowiska przy oknie. Tę samą zasadę zastosuj do biurowych lampek.
 • Kolejnym ważnym czynnikiem jest pozycja monitora, który nie powinien się znajdować bezpośrednio przed oknem, czy też za nim. Wyświetlacz będzie tworzył kontrast ze światłem dziennym, co źle wpływa na sprawność wzroku lub światło dzienne będzie odbijać się od ekranu, przez co ostrość i jasność monitora staje się niewyraźna.
 • Jeśli chcesz zapobiec zbyt intensywnym promieniom słonecznym, pomyśl o zamontowaniu rolet lub żaluzji, dzięki którym możesz regulować ilość dostarczanego światła.
 • Stosując oświetlenie sztuczne pamiętaj o dobraniu odpowiednich żarówek i tonacji barw (wspomnianych we wcześniejszym akapicie), które nie oślepiają oraz nie męczą wzroku.
 • Pracodawca powinien zadbać o jasny kolor ścian w pomieszczeniu pracy, który również nadaje odpowiedniego kontrastu i sprzyja rozprzestrzenianiu się naturalnego oświetlenia.
 • Przedmioty na biurku ustaw tak, aby tworzyły jak najmniej cienia w styczności z promieniami, a także lampkę ustaw z przeciwnej strony do ręki, którą piszesz.

Dlaczego oświetlenie miejsca pracy jest ważne?

Zamontowanie odpowiedniego oświetlenia, to klucz do sukcesu biorąc pod uwagę produktywność, skupienie i efekty wykonywanej pracy. Wbrew pozorom światło ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia i umiejętności koncentracji. Im bardziej inwazyjne i oślepiające, ostre światło, tym większe ryzyko wystąpienia zmęczenia, bólu głowy, obrzęku oczu oraz znacznie mniejszej zdolności do pracy. Ponadto nieprawidłowe natężenie promieni świetlnych może mieć negatywny wpływ na stan wzroku powodując jego osłabienie, a nawet poważną wadę. Właściwy kontrast i intensywność oświetlenia wpływają na staranność wykonywanej pracy (im lepiej widać klawiaturę, tym szybsze tempo pracy ze względu na zmniejszenie popełnianych błędów), wykonywane projekty, sporządzane dokumenty itp. także zyskują na precyzyjności. Zatem bardzo istotne jest, by dobrać odpowiednią instalację oświetleniową do stanowiska pracy w celu zapobiegania niepożądanym skutkom takich jak przemęczenie, osłabienie lub uszkodzenie narządu wzrokowego. Pamiętaj, że bezpieczeństwo to podstawa, dlatego zapewnij sobie idealne warunki pracy planując prawidłowe umiejscowienie światła w pomieszczeniu już dzisiaj! Jeśli zmiany nie zależą od Ciebie, lecz od pracodawcy, nie bój się walczyć o swoje zdrowie! Poproś o poprawę oświetlenia i zyskaj na większej produktywności, efektywności i wygodzie! Więc? Pora na porządne oświecenie!

 

Sonia Adamkiewicz