oświetlenie w łazience

Jak oświetlić łazienkę?

Planujesz remont łazienki, ale nie masz pomysłu jak rozplanować jej oświetlenie? Sprawdź, jakie praktyczne porady pomogą Ci sprawić, żeby wyglądała jeszcze bardziej zjawiskowo.

Oświetlenie jest ważnym elementem łazienki ze względu na wykonywane w niej czynności higieniczne i te, które są związane ze sprzątaniem. W większości przypadków w łazienkach nie mamy okien, jest to zatem jedyne źródło światła. Obecnie istnieje mnóstwo różnych rozwiązań, które pomogą uzyskać nam oczekiwany efekt oraz sprawić, aby rządziła w niej nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka.

Oświetlenie łazienkowe sufitowe

W łazience potrzebujemy oświetlenia ogólnego, które powinno być przyjazne dla naszego oka i jak najbardziej przypominać naturalne światło. Moc żarówki w 6 metrowej łazience nie powinna wynosić więcej 75 W. W przypadku niewielkiej łazienki, tego typu światło powinno znajdować się w centrum łazienki i być osłonięte przezroczystym kloszem, co całkowicie wystarczy do oświetlenia całej przestrzeni. W przypadku dużego pomieszczenia popularnym rozwiązaniem są także oprawy punktowe na żarówki halogenowe (lub zwykłe) w suficie podwieszanym.

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem

Oświetlenie przy lustrze jest najbardziej istotne dla kobiet, bo warunkuje dobre wykonanie makijażu. Chcąc piękne wyglądać należy zapewnić sobie możliwie jak najlepsze oświetlenie twarzy. Jak można to uzyskać? Należy przede wszystkim pamiętać, że światło nie ma eksponować naszego lustra, ale dobrze oświetlać naszą twarz. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie po obu stronach górnej części lustra kinkiety łazienkowe z zamkniętymi kloszami lub regulowane reflektorki w suficie podwieszanym. Możemy również umieścić światło nad samym lustrem, ale musi znajdować się ono na wysokości 2 m od ziemi i być równomiernie rozmieszczone na szerokości 60 cm. Ważnym elementem jest barwa światła, która by nie zmieniać koloru naszej twarzy (co przecież istotne przy wykonywaniu makijażu) powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej.

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Klucz do sukcesu tkwi w odpowiednim rozlokowaniu podstawowych punktów światła. Dobrze oświetlona łazienka będzie wydawała nam się po prostu większa. Ważne przy wyborze lampy do łazienki ważny jest sposób wykończenia łazienki – jasna i błyszcząca łazienka powoduje większy efekt oświetlenia, ciemna – mniejszy. Jeśli posiadamy w pomieszczeniu ścianki (np. murowane boki kabiny) dobrze jest oświetlić również te osłonięte miejsca. Jeśli są to miejsca mokre bezpiecznie jest używać lamp wodoszczelnych zasilanych prądem o niższym napięciu.

Nowoczesne oświetlenie łazienkowe

Wybierając oświetlenie nie powinniśmy się jednak sugerować jedynie jego funkcjonalnością, gdyż może ono stanowić także samo w sobie nowoczesny element dekoracyjny odmieniający wygląd całej naszej łazienki. Łazienka uzbrojona w światło miejscowe, które jest subtelne i przyciemnione może nadawać relaksującego charakteru naszym kąpielom. LEDy, które są niezwykle energooszczędne oraz dają możliwość świecenia barwnego, mogą stanowić świetny element dekoracyjny np. szafki pod umywalką, półek czy przymocowane do fug pomiędzy kafelkami na ścianie lub podłodze. Najważniejsze jednak, aby rozplanować to tak, by funkcjonalność harmonijnie przenikała się z walorami estetycznymi, a łazienka spełniała wszystkie nasze oczekiwania i aby użytkowanie jej było dla nas komfortowe.

Karolina Waldman