dom jednorodzinny

Na co zwracać uwagę podczas kupna domu jednorodzinnego?

Mieszkasz w ciasnym mieszkaniu z konfliktowymi i głośnymi sąsiadami za ścianą? Marzysz o własnym domu z zieloną oazą spokoju dookoła?  A może właśnie podjąłeś decyzję o kupnie domu jednorodzinnego, lecz nie wiesz, jak to zrobić, aby wybrać raz a dobrze? Przeczytaj zatem, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę i podejmij właściwą decyzję już dziś.

Czym jest dom jednorodzinny?

Dom jednorodzinny, a właściwie budynek mieszkalny jednorodzinny to – w myśl ustawy o prawie budowlanym – rodzaj budynku wolnostojącego lub w postaci bliźniaczej, szeregowej bądź grupowej. I choć pod względem konstrukcyjnym stanowi on jedną samodzielną całość, to w praktyce można podzielić go na dwa oddzielne lokale mieszkaniowe albo jeden mieszkalny i jeden użytkowy, lecz ich powierzchnia nie może przekroczyć 30% całkowitej powierzchni danego budynku. Co więcej, na rynku nieruchomościami w kategorii domy na sprzedaż mamy do wyboru kilka rodzajów domów jednorodzinnych:

  • Dom wolnostojący – czyli nieprzylegający do żadnego innego budynku, ponieważ z każdej strony otoczony jest wolną przestrzenią działki, na której się znajduje. Co więcej, w zależności od potrzeb lokatorów może mieć charakter parterowy, piętrowy, z garażem lub bez, piwnicą albo bez niej; również dach może być płaski bądź spadzisty. Zazwyczaj przeznaczony tylko dla jednej rodziny.
  • Bliźniak – to połączenie dwóch osobnych domów jednorodzinnych wspólną ścianą, którą stawia się wzdłuż granicy działek każdego z sąsiadów. Przy tworzeniu projektu tego typu obowiązuje zasada o wydzieleniu jednej części wspólnej i trwałej budynku garaż lub piwnica. Co więcej, trzeba również pamiętać o odpowiedniej izolacji przeciwpożarowej, aby w razie klęski nie ucierpiały na tym dwa domy jednocześnie.
  • Dom z zabudową szeregową – czyli nic innego jak połączenie kilku domów w jeden szereg. Spoiwem łączącym są w tym przypadku dwie ściany równoległe, a jego punkt znajduje się w strefie granicznej działek – to z kolei prowadzi do powstania segmentów skrajnych lub środkowych. Cechą charakterystyczną dla szeregowców jest wejście i wjazd do garażu od strony ulicy i obecność ogrodu po jej drugiej stronie. Należy również zadbać o takie kwestie jak: odpowiednie bezpieczeństwo przeciwpożarowe, odprowadzenie wody z dachu oraz jednakowa elewacja.
  • Dom z zabudową atrialnąjego ściany nie posiadają zewnętrznych elewacji, a światło wpada przez atrium. Jednak ze względu na spore trudności w projektowaniu pod kątem jego funkcjonalności, ten typ domu jednorodzinnego jest dość rzadko kupowany.

A zatem jest w czym wybierać. Z całą pewnością każdy, kto zdecyduje się na zakup domu jednorodzinnego, znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie i rodziny, a może nawet i znajomych – swych przyszłych sąsiadów.

ABC kupowania domu jednorodzinnego

Sama decyzja o kupnie oraz wstępny wybór odpowiedniego domu to jednak zaledwie połowa sukcesu. Podobnie jak przy zakupie sprzętu AGD, kredytu mieszkaniowego lub funkcjonalnego oświetlenia do mieszkania, tak i tu trzeba uważać na nieuczciwego sprzedawcę lub warunki umowy, które na dłuższą metę mogą okazać się bardzo niekorzystne. A zatem: na co zwracać uwagę podczas kupna domu jednorodzinnego? Oto kilka podpowiedzi:

  1. Lokalizacja – czyli położenie domu. Chodzi o takie kwestie, jak: natężenie ruchu drogowego, rodzaj drogi, dojazd po posesji (droga polna czy asfalt) oraz to, czy dany dom stoi przy ulicy, czy jest schowany w głębi
  2. Projekt domu – najlepiej poprosić o niego właściciela, który chce sprzedać swój dom. Wtedy będzie widać czarno na białym, jakich materiałów użyto do budowy, jaki jest układ pomieszczeń, a nawet zobaczysz rozwiązania techniczne, które wówczas wykorzystano i czy ewentualnie dałoby się coś w nim zmienić, jeśli zajdzie taka konieczność.
  3. Elewacja – a więc: ocieplenie domu, szczelność dachu (czy nie ma tam zacieków), rodzaj ogrodzenia (jakich materiałów użyto i stan techniczny) oraz ogólny wygląd ścian – sprawdź, czy nie odpada z nich tynk, a farba nie łuszczy się. To ważne, choćby ze względu na wysokość rachunków za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym w późniejszych latach użytkowania.
  4. Wnętrze domuokna i drzwi (stare czy nowe?), podłoga (płytki PCV, panele czy deski?), wygląd ścian i sufitu, zwłaszcza przy oknach i na suficie – obecność wilgoci, grzyba, a nawet drobnych pęknięć na ścianach już powinno być dla kupującego sygnałem ostrzegawczym – oraz wyposażenie kuchni i łazienki, czyli rodzaj glazury, podłóg, a także stan ceramiki i stopień zużycia sprzętów.
  5. Instalacja – czyli przede wszystkim kontakty i gniazdka oraz rodzaj przewodów elektrycznych (miedziane czy aluminiowe?), a ponadto: krany (czy ciekną i jakie jest ciśnienie, temperatura wody), instalacje wodne (miedziana, stalowa czy plastykowa), a nawet typ kuchenki (wielkość płomienia i ciśnienia gazu). Jeśli nie czujesz się ekspertem w tych kwestiach, zawsze możesz poprosić o pomoc inspektora Nadzoru Budowlanego, aby w Twojej obecności sprawdził, czy rzeczywiście wszystko jest w porządku tak, jak wygląda na pierwszy rzut oka.

Ponadto warto mieć przy sobie notes i zapisać w nim takie dane, jak m.in.: numer telefonu do właściciela, adres domu (lub domów), którego zakup rozważasz, rok budowy, cena wywoławcza, forma własności domu bądź działki, a nawet jego powierzchnię. Dzięki temu podjęcie właściwej decyzji okaże się o wiele łatwiejsze, a pozyskane w ten sposób informacje mogą stać się kluczową kwestią przy negocjacjach jego ceny.

Powyższe argumenty to jedynie przykłady, praktyczne wskazówki, które mają za zadanie ułatwić proces oględzin domu przed jego ewentualnym zakupem, a także pomóc w uniknięciu rażących błędów, jakie – zupełnie nieświadomie – możesz popełnić. Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji życiowej, jak zakup domu jednorodzinnego, ważne jest bowiem nie tylko odpowiednie przygotowanie się do niej, ale przede wszystkim znajomość praw i reguł, jakie rządzą rynkiem nieruchomości w zakresie domów na sprzedaż.