Mieszkanie w stylu loft

Lampy w stylu loft

Moda się zmienia. Ostatnio mieliśmy do czynienia z wybuchem szału na styl vintage, styl skandynawski (łączący w sobie minimalizm formy wraz z nostalgicznym powrotem do rustykalizmu). Obok tego wszystkiego mamy także styl loftowy – znany ze swojego industrialnego klimatu, idealnie wpisującego się w wielkomiejski krajobraz.

Europa pokochała styl loft. Jego początku miały miejsce na Manhattanie w XX wieku. Opuszczone fabryki stały się miejscami, gdzie niewielkimi nakładami pieniędzy artyści organizowali swoje pracownie. Artystyczne wysmakowanie wraz z postindustrialną architekturą przyczyniły się do powstania nowego stylu. Świat pokochał loft i stał się sposobem na oryginalną aranżację, a przy okazji przyczynił się do rewitalizacji wielu zabytkowych obiektów.

Loft kocha przestrzeń

Styl loft sprawdza się doskonale w mieszkaniach i kawalerkach zlokalizowanych w blokach mieszkalnych czy kamienicach. Nawiązują stylistyką do poprzemysłowych wnętrz, magazynów czy starych garaży. Ponieważ stawiają na otwarte przestrzenie (jak w np. halach przemysłowych), spiszą się w lokalach, w których znajduje się niewiele ścian. Idealna będzie więc kawalerka z otwartym aneksem kuchennym, łącząca się z salonem oraz przestrzenią do pracy. Możemy posunąć się nawet do wyburzenia części ścian działowych, aby osiągnąć podstawy stylu loftowego.

Ponieważ w lofcie chodzi o przestrzeń, z reguły dominuje w niej biel. Rzadziej pojawia się ciemna szarość czy czerń.

Bardzo loftowa jest cegła na ścianach. Możemy ją zostawić  w oryginalnym, pomarańczowym kolorze, jednak częstym rozwiązaniem jest pomalowanie jej na biało. Intrygujący jest też.. zwykły, szary beton, którego surowość w tym wypadku będzie wyjątkowym atutem.

Cegła na ścianachCegła na ścianach jest bardzo w stylu loft!

Do loftu pasuje także drewno – najlepiej to prawdziwe, a nie meble z taniej sklejki. Prawdziwie loftową perełką jest drewniana, wysłużona podłoga. Loft lubi takie autentyczne, wytarte już elementy. Wystarczy poddać je renowacji, aby tchnąć w nie drugie życie.

Industrialnego klimatu dodają też wszystkie te elementy, które zwykle chowamy w ścianach – metalowe rury, odsłonięte konstrukcje stropu czy kable tutaj mogą stać się ozdobami.

Oprócz takiego wykorzystania autentycznych „staroci”, loft potrzebuje nowoczesnego wyposażenia. Kocha zarówno drewno, jak i szkło oraz chrom – wszystko to, co kojarzyło się nam do tej pory z nowoczesnym, minimalistycznym stylem. Ciekawie wyglądają również dodatki w stylu glamour – jeśli wykarzemy się odrobiną kreatywności, do loftowego wnętrza możemy wstawić nawet meble w stylu Ludwika XVI, a w salonie powiesić kryształowy żyrandol.

Oświetlenie do mieszkań w stylu loft

Skoro już jesteśmy przy żyrandolach, warto co nieco wspomnieć o oświetleniu. Jest ono integralnym elementem tego stylu. Stawia się na rozproszone, miękkie światło, które nada pomieszczeniu pewnej dozy tajemnicy i klimatu. Unika się ostrego, szpitalnego światła, które potrafi zrujnować efekt. Loftowe lampy z reguły są jednocześnie dekoracjami i panuje tutaj kilka głównych trendów:

  • długie kable lamp sufitowych pokazywane są na widoku. Często przypina się je wręcz na suficie w ozdobne struktury. Bardzo dobrze wypada tutaj zastosowanie kilku żarówek czy lamp, a kable z każdej z nich tworzą na suficie wzór. Świetnie spisują się tutaj kable o intensywnych kolorach, które podkreślają wzór.
  • Lampy i żarówki w stylu retro. Na rynku znajdziemy bardzo ciekawe żarówki nawiązujące do pierwszych projektów Tesli (pochodzącego z Serbii wynalazcy, który pracował dla Edisona. To prawdopodobnie Tesla jest prawdziwym twórcą żarówki). Dobrym wyborem są też lampy w industrialnym stylu i metalowe klosze. A jeśli coś wygląda jak znalezione w starym magazynie – tym lepiej!
  • Styl glamour. Kryształowe żyrandole to wbrew pozorom świetny dodatek do loftu!

Żarówki w industrialnym styluŻarówki w industrialnym stylu dodają klimatu.

Jednym słowem, loft to wbrew pozorom bardzo przemyślany sposób na wnętrze. Jednocześnie jest bardzo elastyczny.  Potrafi być zarówno bardzo surowy, ascetyczny i industrialny, a czasem bardziej glam lub rustykalny. Do doskonałe pole do popisu na własnej kreatywności!