Ręce po malowaniu

Lakierowanie proszkowe – 5 porad

Odświeżenie felg w samochodzie, żeber kaloryfera, czy powierzchni starego pieca – rodzajów zastosowań lakierowania proszkowego w praktyce jest wiele. Tę nowoczesną metodę malarską charakteryzuje większa trwałość naniesionej farby, aniżeli w tradycyjnym malowaniu wałkiem. Jednak z racji zaawansowanej techniki, jaką wykorzystuje lakierowanie proszkowe, nie jest ono polecane niedoświadczonym osobom. W tym artykule poznasz porady, jak zrobić to dobrze!

1. Podstawa to posiadanie agregatu malarskiego.

Wykorzystywana w lakierowaniu proszkowym farba jest nanoszona na powierzchnię pod wysokim ciśnieniem, co gwarantuje, że pokryje ona dany przedmiot w sposób szybki i trwały. Urządzeniem, które wytwarza potrzebne ciśnienie jest agregat malarski. Zakup go jest sporym wydatkiem dla domowego budżetu, ale inwestycja bardzo prędko zwróci się z nawiązką, gdyż agregat wykorzysta minimalną ilość farby do pokrycia maksymalnej powierzchni.

2. Zaopatrz się w wąż malarski.

Nieodłącznym elementem agregatu jest wąż, za pomocą którego farba jest transportowana na obiekt, który odświeżamy. Posiadanie węża kompatybilnego z agregatem to duże usprawnienie naszej pracy. Trzeba pamiętać, by ciężar węża nie był za wysoki oraz sprawdzić stopień jego giętkości, gdyż niedopatrzenie tych parametrów może być czynnikiem, który będzie przeszkadzał w malowaniu.

3. Użyj pistoletu malarskiego.

W procesie lakierowania proszkowego w szybki sposób pokrywa się farbą dużo powierzchni, a urządzeniem, którym najłatwiej będzie zaaplikować kolor jest pistolet malarski. Za jego pomocą możesz łatwo regulować ilość używanej farby. W poszukiwaniu idealnego modelu, rozejrzyj się za takim, jaki będzie się używał farbę w sposób ekonomiczny, co oznacza urządzenie, które nie zużyje prędko całego jej zapasu. Weź też pod uwagę możliwość awarii i konieczności wymiany niektórych części pistoletu, dlatego dobrze jest poszukać takiego producenta, gdzie nie będzie problemów z łatwą dostępnością elementów zamiennych.

4. Jaką wybrać dyszę?

Po to, aby usprawnić działanie pistoletu malarskiego, wybiera się do niego dyszę. Jaka jest odpowiednia? Taka, w której wymiary wylotu, przez którą natryskuje się farbę są kompatybilne z gatunkiem powierzchni, nad którą będziemy pracować. Dysza jest elementem, który szybko się zużywa, dlatego musisz stale pilnować tego, czy jest sprawna i w razie potrzeby ją serwisować bądź kupić nową – korzystanie w lakierowaniu proszkowym wadliwej dyszy generuje niepotrzebny odpływ gotówki z twojego portfela.

5. Rodzaj farby zależnie od rodzaju lakierowanej powierzchni.

Ponieważ gatunek malowania, o jakim rozmawiamy jest proszkowy, musisz wybrać odpowiednią farbę w proszku. Wybór prawidłowego jej rodzaju jest kluczowy dla efektu końcowego – farby zwane epoksydowymi są dobre, kiedy odświeżasz ramę swojego motoru; jeśli szukasz właściwej farby do pomalowania kaloryfera, zainteresuj się epoksydowo-poliestrowymi; z kolei poliestrowe będą właściwe, gdy chcesz pokryć farbą rynnę przy swoim garażu.