Kuchnia z salonem

Kuchnia z otwartym salonem – plusy i minusy

Każdy z nas chce mieszkać w stylowym wnętrzu, które jednocześnie będzie praktycznym i komfortowym miejscem przeznaczonym do odpoczynku i codziennego życia. Szczególne miejsce odgrywa w nim kuchnia, która bardzo często określana jest mianem serca domu. To pewnie dlatego, że spędza się tam wiele czasu – nie tylko gotując, czy jedząc, ale również przyjmując gości. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywa trend, zgodnie z którym projektuje się kuchnię z otwartym salonem. Sprawdź jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie.

Zalety kuchni z otwartym salonem.

Kuchnia z otwartym salonem to naprawdę interesujący sposób na ciekawe zaprojektowanie wnętrza naszego domu lub mieszkania. Coraz więcej osób korzysta z tej alternatywy, mało tego chwalą sobie takie rozmieszczenie tych dwóch ważnych pomieszczeń. Poznaj najważniejsze plusy kuchni z otwartym salonem:

  • Ułatwia kontakt z domownikami, którzy znajdują się w innych częściach mieszkania lub domu. Zdecydowanie się na taką aranżację sprzyja rodzinnej integracji i wspólnemu spędzaniu czasu, nawet podczas wykonywania domowych obowiązków.
  • To idealny sposób na powiększenie małego mieszkania. A sama kuchnia wydaje się być wtedy bardziej przestronna.
  • Dzięki takiemu połączeniu salon z kuchnią tworzą jedno większe pomieszczenie, które odgrywa główną rolę w życiu wszystkich osób, które mieszkają w danym mieszkaniu.
  • Kuchnia z otwartym salonem sprawdzi się szczególnie wtedy, jeśli jesteśmy towarzyscy i często zapraszamy gości, z którymi wspólnie przygotowujemy posiłki.

Wady kuchni z otwartym salonem

Jednak kuchnia z otwartym salonem ma również swoich przeciwników, którzy wskazują jej wady. Oto niektóre minusy kuchni z otwartym salonem:

  • Mniejsza dowolność – zaprojektowanie kuchni w danym stylu determinuje działania podejmowane w tym zakresie w salonie, który musi tworzyć z kuchnią spójną całość. Działa to również w drugą stronę.
  • Kuchnia to przede wszystkim miejsce przygotowywania posiłków. W związku z jej połączeniem z pozostałą częścią mieszkania może dojść do sytuacji, w której zapachy będą odczuwalne także tam.
  • Również dźwięki wydobywające się ze sprzętów pracujących w kuchni mogą rozchodzić się na cały dom.
  • Otwarty salon wymusza na domownikach konieczność systematycznego utrzymywania czystości w kuchni, która tak naprawdę cały czas znajduje się „na widoku”.
  • Takie rozwiązanie jest również związane z tym, że w kuchni jest mniej miejsca na dodatkowe szafki i blat roboczy, wyjściem z tej sytuacji może być jednak zamontowanie wyspy, która będzie oddzielała kuchnię od salonu.

Kuchnia z otwartym salonem wydaje się być naprawdę dobrym rozwiązaniem, jednak oczywiście nie dla wszystkich. Trzeba pamiętać, że nie zawsze trzeba ślepo podążać za obecną modą. Najważniejsze jest dostosowanie kuchni do stylu życia i potrzeb osób, które z niej korzystają oraz zrobienie wszystkiego, aby było to miejsce przyjazne, praktyczne i ułatwiające kuchenne prace.