uczeń w swoim pokoju

Jak urządzić pokój ucznia?

Dziecko niejednokrotnie, po powrocie ze szkoły musi poświęcić czas na naukę czy odrobienie zadania domowego. Zadaniem rodzica jest stworzenie mu do tego, jak najbardziej, sprzyjających warunków. Przy urządzaniu pokoju ucznia należy wziąć pod uwagę takie elementy, jak min.  kolorystyka, dostęp do światła oraz meble. Zapewniając odpowiednie warunki możemy sprawić, że nauka nie będzie dla naszego dziecka drogą przez mękę, ale przyjemnym i pożytecznym doświadczeniem. Oto krótki poradnik, na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy urządzaniu pomieszczenia przyjaznego uczniowi.

Czym kierować się urządzając pokój ucznia?

Jedną z najważniejszych kwestii, którą należy przemyśleć podczas urządzania pokoju dla ucznia, jest z pewnością dostęp do światła. Nieprawidłowo oświetlone biurko zwiększa ryzyko pogorszenia się wzroku naszej pociechy. Co więcej, odpowiednia dawka światła czyni proces uczenia się o wiele bardziej efektywnym. Dlatego biurko powinno znajdować się w pobliżu okna, co zapewni mu naturalne oświetlenie. Dzięki takiemu położeniu dziecko będzie mogło zrobić sobie przerwę w nauce, wyglądając przez okno i tym samym, dać odpocząć oku. Na biurku powinna znajdować się mała lampka, najlepiej taka, która daje możliwość regulacji strumienia światła.

Jeśli chodzi o kolorystkę ścian, warto wybierać jasne, pastelowe kolory, ponieważ takie barwy mogą poprawić koncentrację dziecka. Działają one również kojąco i ułatwiają odpoczynek podczas nauki. Najlepiej, by na ścianach nie znajdowały się wzory, gdyż mogłyby one zbytnio przyciągać uwagę dziecka i trudniej byłoby mu się skupić.

Kwestią, która koniecznie należy wziąć pod uwagę jest także to, by nasza pociecha czuła się w swoim pokoju dobrze. Pomieszczenie należy dopasować, w miarę możliwości, do jej zainteresowań i potrzeb, co uczyni go miejscem bardziej przyjaznym. Jeżeli nie wiesz, jak urządzić pokój, aby był on jednocześnie funkcjonalny i designerski, warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz.

Niezbędne meble w pokoju ucznia

Umeblowanie jest kolejnym, niezwykle ważnym, etapem podczas urządzania pokoju ucznia. Należy zwrócić przy tym uwagę, przede wszystkim, na funkcjonalność mebli, a dopiero w następnej kolejności na ich kolor czy wygląd. Co jest niezbędne w pokoju ucznia? Otóż możemy wyróżnić kilka podstawowych stref, które powinny się w nim znajdować. Po pierwsze strefa sypialna, z wygodnym łóżkiem, które nie utrudnia poruszania się po pokoju. Po drugie miejsca do przechowywania ubrań czy zabawek, takie jak szafa czy komoda. Po trzecie strefa nauki, której centralnym punktem jest biurko, a w jego pobliżu półki z książkami. Dziecku należy zapewnić również miejsce, w którym będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania, na przykład mały, dodatkowy stolik. Ważne jest także, by stworzyć kącik z fotelami, w którym nasza pociecha będzie mogła przyjmować przyjaciół.

 Jak wybrać biurko dla dziecka?

Biurko powinno być przede wszystkim dostosowane do wzrostu dziecka. Nogi dziecka nie mogą wisieć w powietrzu, a nastolatek nie powinien odrabiać lekcji przy zbyt niskim biurku. Najlepiej jest więc zainwestować meble, których wysokość można swobodnie regulować. To one dopasowują się do dziecka. Zakup takich mebli pomoże nam również zaoszczędzić, gdyż posłużą nam o wiele dłużej. Przy wyborze biurka warto zwrócić także uwagę na kolejną, ważną kwestię. Jeśli dziecko spędza sporo czasu przy komputerze, ważne jest by monitor i klawiatura nie znajdowały się na tym samym poziomie. Biurko powinno mieć dodatkowy, wysuwany blat. Jeśli chodzi o wymiary mebla, specjaliści radzą, by wybierać taki, którego szerokość wynosi ok. 80 – 90 cm, natomiast długość 120 – 150 cm. Dzięki temu na blacie będzie wystarczająco dużo miejsca, by dziecko mogło rozłożyć potrzebne przybory, książki czy zeszyty. Biurko, by należycie spełniało swoje funkcje, trzeba odpowiednio ustawić. Tak jak zostało wspomniane już wcześniej, powinno znajdować się ono w pobliżu okna, co zapewni dostęp naturalnego światła. Najlepiej, by zostało ono ustawione bokiem do niego. Gdy nasze dziecko jest praworęczne, okno powinno znajdować się po lewej stronie biurka. Natomiast w przypadku osób leworęcznych, po prawej stronie. Należy pamiętać, by nie ustawiać biurka tyłem do okna, ani naprzeciwko niego, ponieważ światło mogłoby odbijać się od znajdującego się na nim monitora, co znacznie utrudniałoby widoczność.

 

Anna Parcheniak