Jak bezpiecznie przechowywać broń na polowanie w domu?

Broń myśliwska, tak jak każda inna broń, musi być odpowiednio przechowywana, by była bezpieczna dla właściciela i jego otoczenia. Każdy kto ma pozwolenie na jej posiadanie powinien wiedzieć, jak, gdzie i w jakich warunkach ją trzymać,  oraz zapoznać się z ustawą, która te zasady reguluje.

 

Gdzie przechowywać broń myśliwską?

Istnieją żelazne zasady dotyczące tego, w jaki sposób i gdzie przechowywać broń myśliwską. Trzymanie jej w drewnianej szafce czy komodzie, pod stołem, w kartonowym pudle, lub zawieszoną na ścianie jest surowo zabronione. Przede wszystkim broń myśliwska powinna przechowywana być w miejscu, które jest dostępne tylko i wyłącznie dla właściciela mającego odpowiednie pozwolenie na jej przechowywanie. Najlepiej nadają się do tego metalowe szafy, sejfy lub specjalne kasety. Mogą być kupne lub wykonane samodzielnie. Kasety, ze względu na to, że można je łatwo wynieść z powodu ich mniejszego rozmiaru i wagi, muszą być trwale przymocowane do konstrukcji budynku.

Wszystkie wymienione schowki należy odpowiednio zabezpieczyć specjalnie atestowanym zamkiem, do którego klucze ma jedynie upoważniona osoba, czyli właściciel broni.

Ustawa o przechowywaniu broni myśliwskiej

Powyżej opisane zasady dotyczące przechowywania broni myśliwskiej szczegółowo opisane są w ustawie o broni i amunicji. Główną jej zasadą, przedstawioną w art. 32 jest zakaz dostępu do broni dla osób nieupoważnionych. Szczegółowe postulany odnośnie jej przechowywania zawiera paragraf 5. rozporządzenia MSWiA z 3.04.2000r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

Art. 27 niniejszej ustawy stanowi podstawę prawną do przeprowadzenia kontroli przechowywanej broni. Kontrolę najczęściej  przeprowadzają dzielnicowi. Choć ich wizyta nie musi być zapowiedziana, najczęściej umawiają się oni z właścicielem na konkretny termin, by mieć pewność, ze zastaną go w domu. Z każdej kontroli sporządzany jest protokół, który podpisać ma obowiązek zarówno kontroler jak i właściciel  broni.

Futerały do przechowywania broni myśliwskiej

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz futerałów do przechowywania broni. Warto  zainwestować w taki rodzaj ochraniacza,  nie tylko ze względów bezpieczeństwa, lecz także po to, by nie uległa mechanicznemu uszkodzeniu i jak najdłużej w pełni sprawnie działała. Właściciele broni mogą wybierać między najróżniejszymi kuframi, pokrowcami i walizkami. Najlepiej wybrać te, które zabezpieczone są miękkimi  materiałami i piankami lub grubymi gąbkami, które niwelują ryzyko mechanicznego uszkodzenia  sprzętu. Można także nabyć pokrowiec ze szczelnego materiału wodoodpornego. Klient ma również dowolność w wyborze stylu, koloru i rozmiaru futerału. W sklepach dostępne są zarówno eleganckie i skórzane pokrowce, jak kufry czy walizki wykonane z twardych, skutecznie zabezpieczających polimerów.

Agnieszka Kujawa