drewniana dekoracja

Drewniany design wnętrz

Kochasz naturę, a jednocześnie marzysz o wygodzie i estetyce? Zadbaj o to, by natura sama zagościła w Twoim domu. Fascynujące, drewniane deski podłogowe,  wykończenia z ekskluzywnych gatunków drewna, piękne drewniane tarasy… To tylko nieliczne pomysły na wyjątkowe zastosowanie tego surowca. Drewno od kilku lat przeżywa swój renesans. U Ciebie również nie może zabraknąć elementów z tego naturalnego tworzywa.

 

Drewniany design

 

Tęsknisz za odpoczynkiem na łonie natury? Zastosowanie drewna, jako głównego elementu w wystroju wnętrz, będzie świetnym rozwiązaniem. Drewniane wykończenia  ożywią wnętrze, dodadzą naturalnego wyglądu. Natomiast drewniane deski podłogowe nadadzą pomieszczeniu ciepły, intrygujący oraz luksusowy wygląd. Warto dodać, iż drewno samo w sobie jest bardzo intrygujące. Każdy słój, rysa, to odrębna historia tego szlachetnego, jakże dumnego i potężnego elementu świata przyrody. Jeśli jesteś mocno związany ze światem przyrody i z nostalgią wypatrujesz kolejnego urlopu, by uciec na jej łono, w takiej aranżacji poczujesz się jak ryba w wodzie. Drewniany design, sprawi, iż dom stanie się prawdziwą enklawą odpoczynku.

Dobór gatunku drewna do pomieszczenia

Dobór drewna na deski podłogowe, czy elementy wykończeniowe, zarówno pod względem koloru, jak i gatunku są sprawą indywidualną. Jednakże obowiązują pewne podstawowe zasady, o których nie można zapomnieć. Po pierwsze, dobór kolorystyki nie jest taki prosty. Jasne odcienie drewna dodają pomieszczeniu świeżości. Drewniane deski podłogowe w jasnym odcieniu (np. podłoga bukowa), są idealne do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększają. Co więcej, dobierając pozostałe elementy wystroju wnętrz, mamy szerokie pole do popisu, ponieważ do jasnego drewna pasuje praktycznie wszystko.

Zupełnie inaczej sprawy się mają z ciemnymi kolorami drewna, jak np. w większej części drewno egzotyczne, czy nasz pospolity dąb lub orzech. Opierając się znów na przykładzie drewnianej podłogi, jej ciemny kolor pasuje raczej do dużych pomieszczeń, bo ciemne drewno optycznie pomniejsza pomieszczenia. Decydując się na ciemną podłogę, należy również uważać z dodatkami. W tym wypadku każda Twoja decyzja musi być przemyślana, gdyż do ciemnego drewna nie pasują wszystkie kolory, a zbyt dużo ciemnych dodatków może sprawić, iż wnętrze stanie się ponure. Jednakże ciemne odcienie drewna mają to do siebie, iż kojarzą się z luksusem i same w sobie są bardzo majestatyczne i ekskluzywne.

Decydując się na drewnianą podłogę  dużo zależy również od funkcji pomieszczenia. Bardzo ważne jest, by przy wyborze drewnianych desek podłogowych kierować się  gatunkiem drewna, jego twardością oraz odpornością na wilgoć i uszkodzenia. Dla przykładu łazienka, jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na działanie wilgoci. W tym wypadku najlepiej spisze się drewno egzotyczne (np. tek), gdyż nie bez powodu kojarzy nam się z długowiecznością. Egzotyczne drewno słynie z tego, iż jest twarde i ma niski współczynnik skurczu. Także decydując się na drewniane tarasy, trzeba zwrócić uwagę, by wybrany gatunek należał do bardziej odpornych na uszkodzenia i zmiany pogodowe, bowiem taras narażony jest zarówno na promienie słoneczne, jak i opady.

Drewniane elementy wykończeniowe

Nie można również zapominać o drobnych elementach. Być może zdecydujesz się jedynie na pewne drewniane akcenty. Jednym z głównych elementów w domu są schody, które przeważnie planujemy wykonać  drewniane. Schody stanowią ważny element wystroju wnętrza, dlatego warto rozejrzeć się za ekskluzywnym gatunkiem drewna, jak np. nasz szlachetny rodzimy dąb- symbol siły, czy kojarzący się z witalnością i świeżością  buk. A nawet warto się pokusić o schody z egzotycznego gatunku drewna (np. piękny mahoń), gdyż są wyjątkowo piękne i majestatyczne. Nie można zapominać o mniej rzucających się w oczy, ale równie ważnych elementach wykończeniowych, takich jak: drzwi, okna, czy meble. Drewniane drzwi i okna to nie tylko piękno, ale przede wszystkim naturalna ochrona, wyjątkowe ciepło i pewność, że z ich wymianą mamy spokój na długie lata. Drewniane meble i drzwi powinny przede wszystkim dopełniać całość. W Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się  elementy zdobione, przypominające czasy secesyjne i ludwikańskie. Jeśli zdecydujesz się na  takie piękne zdobienia, warto pokusić się także o bardziej ekskluzywne gatunki drewna, jak np. kuszący wyjątkowością orzech europejski, który tym uwydatni rzeźbione elementy. Z drewnianymi elementami, takimi jak drzwi czy okna, które są widoczne na zewnątrz, wspaniale komponuje się drewniany taras, będący dla wielu z nas ostoją wypoczynku, oraz miejscem zabaw naszych dzieci.

 

Elżbieta Chabko