drewniany dom

Dom ekologiczny

Ekologia jest modna i funkcjonalna, ponadto bazuje na mądrych, odpowiedzialnych rozwiązaniach. Zatem ekologiczny dom musi posiadać wiele zalet. Warto uwzględnić go w swoich planach na przyszłość.

Co to jest dom ekologiczny?

Ekologiczny dom charakteryzuje wysoki standard obiektu, który poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań jest pełni przyjazny środowisku. Ekologia w domu to nie tylko korzystanie z naturalnych, niejednokrotnie użytkowanych już wcześniej materiałów takich jak: cegła, glina czy kamień, ale przede wszystkim dążenie do minimalizacji zużycia energii. Ekologiczny dom przy zastosowaniu najprostszych rozwiązań charakteryzuje się: materiałami długo utrzymującymi ciepło, rezygnacją z nadmiernych podziałów przestrzeni, dużym nasłonecznieniem i pozbyciem się  ewentualnych zacienień okien, największą elewacją od południowej strony oraz zwartą bryłą.

Rodzaje domów ekologicznych

Obecnie pod hasłem „ekologiczny dom” kryją się 3 rodzaje nienaruszającej równowagi ekologicznej rozwiązań.

Domy energooszczędne

Projekty domów energooszczędnych charakteryzuje dobra izolacja cieplna, stała kontrola wentylacji oraz ograniczona ilość mostków, w efekcie dając roczne zapotrzebowanie na energię cieplną do 70 kWh/m2. Projekty domów energooszczędnych bazują zazwyczaj na tradycyjnych rozwiązaniach i skupiają się na wyniku.

Projekty domów pasywnych

Projekty domów pasywnych to pełna ekologia w domu, ponieważ przy ich tworzeniu pod lupę bierze się każdy element w domu. Ponadto projekty domów pasywnych zakładają ogrzewanie domów  za pomocą pomp ciepła, rekuperatorów lub przy użyciu kolektorów słonecznych. W tym przypadku rezygnuje się również całkowicie z zastosowania mostków.  Dobrze przygotowane projekty domów pasywnych zapewniają maksymalnie 15 kWh/m2 zapotrzebowania na energię cieplną.

Domy samowystarczalne

Istnieją również domy samowystarczalne, które nie potrzebują w ogóle dodatkowej energii. Korzystają one głównie z akumulatorów ukrytych w ziemi, które gromadzą energię słoneczną na długi czas. Domy samowystarczalne  pozbawione są wszelkich wentylacji, kominów, zbędne jest również wietrzenie pomieszczeń.

 Zalety domu ekologicznego

Projekty domów pasywnych, projekty domów energooszczędnych i domy samowystarczalne mają wiele zalet, które w jednych projektach będą bardziej widoczne, w innych nieco mniej. Zalety wszystkich domów ekologicznych są następujące:

  • Ekologia w domu – odpowiedzialne życie ze sobą, innymi i środowiskiem
  • Oszczędność pieniędzy
  • Jasne, dobrze oświetlone pomieszczenia
  • Nowoczesne rozwiązania
  • Niezależność
  • Wysoka wartość nieruchomości

 

Dominika Kula