Pracownicy budowy

5 powodów, dlaczego warto skorzystać z usług geodety

Budowanie domu bez pomocy geodety jest jak uczestniczenie w procesie karnym bez wsparcia adwokata – da się, ale będzie to o wiele trudniejsze, jeśli nie skazane na porażkę. Usługi geodety przydadzą się nie tylko wtedy, kiedy stawiasz własne mieszkanie, ale i przy mniej wymagających przedsięwzięciach, jak budowie ogrodzenia. Co jeszcze? Przeczytaj poniższy artykuł, gdzie poznasz 5 powodów, dlaczego warto skorzystać z usług geodety.

1. Poznasz dokładny obszar swojej działki.

Konflikt z sąsiadem mogą wywołać takie powody, jak spór o to, kto na czyjej ziemi postawił płot albo czy liście z drzewa sąsiada spadają już na moją działkę czy jeszcze nie. Geodeta jasno określi, gdzie kończy się ziemia należąca do Ciebie, miejsca graniczne zaznaczając odpowiednimi znakami geodezyjnymi. Wykonane przez specjalistę precyzyjne pomiary będą dobrym argumentem, kiedy jesteś skonfliktowany z sąsiadem o granicę waszych działek lub, co gorsza, jeśli istnieje obawa, że budowa, której się podejmujemy, narusza terytorium, jakie do nas nie należy.

2. Otrzymasz mapę projektową.

Na podstawie zarejestrowanych pomiarów geodeta tworzy mapę projektową, która pozwala na szybki wgląd do danych dotyczących Twojej działki. Posiadanie profesjonalnie opracowanej mapy projektowej pozwoli na przyśpieszenie działań związanych z uzbrojeniem terenu oraz budową domu, ponieważ architekt i ekipa budowlana otrzymują gotowe, pewne dane, którymi mogą się posiłkować w swojej części wykonywanych robót.

3. Geodeta określi granice Twojego domu.

Specjalista sporządzi szkic z zaznaczonymi granicami, w ramach których ekipa budowlana wzniesie Twój przyszły dom. Geodeta zrobi to, znając skomplikowane wymogi prawne, jak konieczna odległość ścian budynku od drogi, okien od granicy działki, itp. Dokument, gdzie owe granice są zaznaczone jest istotny do przedłożenia organom administracyjnym, gdy ubiegasz się o udzielenie zgody na rozpoczęcie prac budowlanych na Twojej działce.

4. Po wykonaniu budowy, ponownie sporządzi mapę.

Dokument zwany inwentaryzacją geodezyjną powykonawczą jest niezbędny do złożenia w organach administracyjnych, kiedy informujemy o tym, że skończyliśmy prace na naszej budowie. Mapę tego, co zostało zrobione na działce sporządza geodeta – zaznacza granice, na jakich powstał dom oraz sprawdza, czy wszystkie prace są wykonane zgodnie z zamierzonym projektem.

5. To zawodowiec w swojej dziedzinie.

Wymagające studia, ogrom przyswojonej wiedzy, trudny egzamin i długie praktyki – tak wygląda żmudna droga, którą musi pokonać każdy geodeta. Specjalista ten używa w swojej pracy najnowszych osiągnięć techniki, posiłkując się choćby urządzeniem GPS (zaznaczającym precyzyjne punkty), tachimetrem (mierzącym kąty), dalmierzem (sprawdzającym odległości), czy niwelatorem (gdy mamy dwa punkty, ustala między nimi różnicę wysokości).