chodnik wokół domu

Budowa chodnika w ogrodzie

Ścieżka ogrodowa stanowi nieodłączny element każdego ogrodu. Dobrze wykonana, z odpowiednich materiałów, pozwala na komfortowe przemieszczanie się po jego terenie. Istniej wiele różnych koncepcji na to, jak powinna wyglądać i z czego powinna być zbudowana. Oto kilka porad, jak zrobić estetyczny, trwały i funkcjonalny chodnik w ogrodzie.

Jak zrobić chodnik w ogrodzie?

To jaki sposób wykonania chodnika zastosujemy oraz jakie materiały wykorzystamy zależy od tego, czy planujemy nową drogę podjazdową między bramą a garażem czy węższą ścieżkę  przewidzianą do spacerów po ogrodzie lub umożliwiającą wejście do domu. Do budowy tej szerszej ważne  jest by uprzednio odpowiednio przygotować grunt. W tym celu niezbędna jest  pomoc fachowców.

Ścieżkę ogrodową wykonać możemy natomiast samodzielnie,  w zależności od naszego pomysłu i przeznaczonych środków.  Najczęściej składa się ona z następujących warstw:

  • Gruntu
  • Podbudowy na którą składa się żwir i gruby piasek
  • Podsypki z piasku i cementu lub piasku i drobnego żwiru
  • Nawierzchni wykonanej z wybranego przez nas budulca np. drewna, kostki brukowej lub ażurowej, cegły klinkierowej, płyty piaskowca.

Najprościej jest wykonać ścieżkę ogrodową używając do tego płyt betonowych, piaskowych, lub z pociętych pni drzewa. Wystarczy jedynie wyciąć w ziemi płaty odpowiadające kształtom jaki mają mieć układane elementy, następnie podsypać je warstwą żwiru lub piasku, by na tak przygotowanej powierzchni położyć płytki, które zakupiliśmy. Warto uważać, by nie były one mniejsze niż długość jednego kroku, co w innym wypadku mogłaby być niewygodne dla jej użytkowników.

Należy zwrócić uwagę, czy wyznaczony przez nas szlak przebiegu dróżki nie biegnie zbyt blisko dużych drzew, gdyż ich korzenie z czasem mogą spowodować  jej zniekształcenie.

Brukowa ścieżka w ogrodzie

Jednym z materiałów często wykorzystywanym do budowy ścieżki ogrodowej jest kotka brukowa. Jest to bardzo trwały budulec odporny na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, który świetnie nadaje się również do wykonywania dróg podjazdowych, schodków, czy tarasów.

Jest materiałem zarówno funkcjonalnym jak i estetycznym. Kostka brukowa może mieć różne kształty –  większe czy mniejsze prostokąty i kwadraty, o budowie regularnej lub nie, co pozwala tworzyć wiele rodzajów ścieżek w zależności od przeznaczenia, stylu domu i ogrodu, oraz naszej fantazji.

Aranżacja kostki brukowej

Ścieżkę z kostki brukowej można zaaranżować na wiele różnych sposobów. Jeśli chcemy zrobić wąską i krętą dróżkę najlepiej do tego celu użyć drobnych, asymetrycznych kostek, które pozwolą nam na swobodę w kwestii  planowania jej kształtu i przebiegu, jednocześnie tworząc estetyczną całość. Jeśli chcemy, aby była szersza, idealna nie tylko do pieszych spacerów, ale również wygodna dla  wózka czy  roweru najlepiej wykorzystać kostkę o większych rozmiarach i regularnym kształcie.

Na rynku dostępna jest również szeroka paleta barw, jakie może mieć ścieżka brukowa. Można wykorzystać  kostki w kolorach ziemi – stonowanych i harmonijnych , lub w ostrzejszych, wyraźniejszych, przykuwających uwagę odcieniach . Dobierając kostki o różnych kolorach można tworzyć z nich ciekawe wzory, które stanowić mogą efektowną ozdobę ogrodu nadając mu swoisty charakter.

Współczesny rynek budowlany oferuje obszerny wachlarz materiałów do wykonania ścieżki ogrodowej, dzięki czemu każdy może stać się projektantem własnego ogrodu. Warto jednak pamiętać, by wybrane budulce były trwałe, funkcjonalne i odpowiednio komponowały się z pozostałymi elementami przestrzeni.

 

Agnieszka Kujawa