Wnętrza w stylu skandynawskim

Wymyślne kształty, surowy i chłodny klimat oraz modernistyczne rozwiązania. To wnętrza, które najczęściej spotykamy w katalogach. Projekty coraz bardziej dążą do tego, by nasze domy lub mieszkania wyglądały jak z następnej generacji. Jednak istnieje dość szczególny styl, który zapewne ucieszy wszystkich miłośników uroczego i ciepłego wystroju pomieszczeń. Styl skandynawski zabierze Cię do przytulnej krainy, którą będziesz mógł nazwać swoim prawdziwym domem. Dowiedz się jak zaprojektować swój własny, sielankowy kąt!

 

Na czym polega styl skandynawski?

Zanim przejedziemy do charakterystycznych cech omawianego „designu”, zastanówmy się z czym kojarzy nam się sama Skandynawia. Zapewne większość pomyśli o uroczych i malowniczych widokach, które przede wszystkim wyróżniają się swoją estetyką i dbałością o szczegóły. Ponadto otaczające morza nadają im poczucia surowości, a zarazem spokoju. Bowiem nic tak nie wycisza, jak szum fal oraz kojący widok morskiego krajobrazu. Tytułowy wystrój charakteryzuje się podobnymi cechami. Wyróżnia go przestronność, prostota oraz minimalizm, które mają na celu utrzymanie spokoju i równowagi. Mimo zachowanej przejrzystości stylu, istotne jest by zadbać o wszystkie detale w postaci ozdób lub odpowiednich wzorów, faktur, które dodają uroku i ciepła naszemu wnętrzu. Jeśli zależy Ci na funkcjonalności, to możesz być pewny/a, że to idealny wystrój dla Ciebie!

 

Jak urządzić mieszkanie w stylu Skandynawskim?

Zanim przejdziemy do poszczególnych pomieszczeń, warto poznać podstawowe zasady, które są niezbędne, aby osiągnąć pożądany efekt. Zagłębmy się w szczegółowy opis wymienionych wyżej elementów:

  • Jedną z głównych ról odgrywają kolory. W omawianym stylu ważne jest, by barwy rozjaśniały pomieszczenia, dawały wrażenia większej przestrzeni oraz czystości. Wniosek jest oczywisty – przewodnią kolorystką są odcienie bieli, brązu, beżu oraz szarości.
  • Aby nadać wnętrzu jeszcze więcej „smaku” , wybrane kolory najlepiej połączyć z naturalnym drewnem, które najczęściej stanowi podłogę. Nie ma surowej reguły, co do typu lub koloru wybranych desek. Często stosuje się zbielone przetarcia lub po prostu nadaje się im białego koloru.
  • Ten sam zabieg stosujemy w wyborze mebli, by skomponować ciepły klimat oraz podkreślić jego związek z naturą. Jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, możemy wykorzystać na jedną ze ścian bieloną cegłę. Jest niezwykle gustowna oraz nadaje pomieszczeniu efektu „postarzenia”, co ceni się we współczesnym projektowaniu.
  • Istotne jest, by również naświetlać pomieszczenie światłem słonecznym na tyle, na ile to możliwe.
  • Unikajmy ciężkich i grubych zasłon lub zastąpmy je cienkimi tkaninami. Jeśli zależy nam na zachowaniu prywatności, najlepiej zainwestować w żaluzje lub rolety, które przysłużą nam jedynie podczas nocy.
  • Kiedy przychodzi moment, by zadbać o szczegóły, zainwestuj w różne rodzaje poduszek. Ważne jest, by wykonane były z naturalnych tkanin takich jak len, bawełna czy wełna.
  • Poza tym nie wahaj się nadać wnętrzu kontrastu, poprzez kolorowe wazony, ramki do zdjęć i wzorzyste narzuty. Skandynawski styl mimo, że charakteryzuje się prostotą i minimalizmem, to jak każde wnętrze potrzebuje kontrastu i ożywienia. Dlatego nie bój się wzorów w groszki, paski czy „Etno” faktur.
  • Ważne jest, by dodać coś „od siebie” oraz zaszczepić w pomieszczeniach swoją osobowość.

 

Oświetlenie w stylu skandynawskim

Oświetlenie we wnętrzach skandynawskich również powinno cechować się minimalistycznym, subtelnym designem. Aby skomponować dobór lamp i żyrandoli z „designem”, postaw na metal lub materiałowe abażury, czy też modele z drewnianymi elementami, lecz nigdy nie przesadzaj z wymyślnymi kształtami. Pamiętaj, że prostota to podstawa aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim.

 

Aranżację oświetleniową wnętrza urządzonego w zgodzie ze stylem skandynawskim, warto uzupełnić dodatkami, które dodadzą mu przytulnego klimatu – np. świecznikami, lampkami cotton balls czy urokliwym kominkiem, jeśli mamy taką możliwość.

 

Sprawdź bogatą ofertę lamp w stylu skandynawskim – producent lamp MiLAGRO

 

Styl  Skandynawski w kuchni

Znamy już podstawy omawianego wystroju wnętrz, zatem zagłębmy się w stworzenie najważniejszych pomieszczeń. Jednym z nich bez wątpienia jest kuchnia, w której spędzamy stosunkowo dużo czasu. Poczynając od początku dnia, aż do jego końca, dlatego istotne jest by owe miejsce sprzyjało naszemu samopoczuciu. W projektowaniu kuchni obowiązują podobne zasady, które opisano akapit wyżej. Jednak tutaj na pierwszym miejscu liczy się funkcjonalność i wygoda, aby wszystkie czynności związane z przygotowywaniem i spożywaniem żywności szły sprawnie. Przejdźmy zatem do szczegółów:

  • Wszystko powinno mieć swoje miejsce, aby zachować niezbędną przestrzeń, dlatego dopasuj meble tak, by pozostawiały Ci dużo miejsca, a zarazem ukryły wszystkie narzędzia kuchenne.
  • Postaraj się, aby wybrane wyposażenie dawało poczucie lekkości oraz przytulnej atmosfery.
  • Zasada jasności czyli pomieszczenia jasne i dobrze oświetlone, tak aby każdy dzień dostarczał nam dużej dawki energii i naturalnego pobudzenia.
  • Ważne jest, by w kuchni dominowała biel – w postaci białych ścian lub płytek, a nawet białej podłogi.
  • Kontrast zachowamy poprzez dopasowanie ciemnych, kamiennych lub drewnianych mebli, jednak nigdy nie zapominaj o prostocie w ich kształcie.
  • Staraj się stawiać na naturalność, dlatego warto przyozdobić kuchnię świeżymi ziołami, kwiatami oraz kolorowymi przyprawami.
  • Dla przełamania kolorów, pomyśl o zakupie kolorowych naczyń i innych dodatków np. fartuszek, ręczniki kuchenne lub pojemniki.
  • Ściany wypełnij ciekawymi obrazami oraz ramkami. Doskonałym pomysłem jest tablica kredowa, która nada kontrastu, doda prostoty oraz przypomni Ci o ważnych sprawach!

Może wydawać się, że to wystrój chłodny i surowy, jednak poprzez dobranie odpowiednich dodatków takich jak ceramiczne wazony, lniane tkaniny oraz ekologiczne rozwiązania, nasza kuchnia staje się bliższa naturze, a tym samym nam. Urocze dodatki dodają sentymentu i wrażliwości, które wiążą się z naszą rodziną. Pamiętaj, aby w każdym wnętrzu zawrzeć cząstkę siebie, a pozostanie ono Twoim ukochanym domem na zawsze!

 

Styl skandynawski do salonu

Drugim ważnym miejscem w naszym domu jest zdecydowanie salon. Rodzinne spędzanie czasu, wieczory z przyjaciółmi, miejsce relaksu i wypoczynku, to tylko niektóre chwile, które zapisują się w czterech ścianach pokoju dziennego.  Istotne jest, by jego klimat sprzyjał tak ważnym chwilom w naszym życiu. Dlatego też fundamentem jest ciepła i kojąca atmosfera, którą zapewnimy poprzez dobór odpowiednich mebli i dodatków. Jednak zanim przejdziemy do samego wystroju, warto przypomnieć, że w naszym stylu wciąż panuje zasada prostoty i minimalizmu. Nasze wnętrze nadal powinno być bardzo dobrze oświetlone naturalnym światłem, zatem w razie wątpliwości wróć do powyższych akapitów, aby poznać zasadę idealnego oświetlenia oraz wyboru kolorystki. Ponadto wyróżniamy następujące punkty:

  • W salonie również panuje reguła funkcjonalności. Przejawia się ona w formie prostych mebli, które posiadają schowki lub szuflady (np. na poduszki, makulaturę).
  • Poza tym warto zainwestować w szafki, które również umożliwią nam przechowanie wielu rzeczy.
  • Ciekawym elementem wystroju jest półka z książkami, która nadaje intymności oraz jest odzwierciedleniem naszej osobowości.
  • W wyborze kanapy oraz foteli stawiaj nie tylko na minimalizm, ale również na wygodę! Najlepiej, żeby sofa była duża, tak aby cała rodzina mogła zmieścić się podczas wieczornego seansu. Obicia staraj się wybierać tylko z naturalnych materiałów lub z imitacji skóry, która wygląda równie gustownie. Dopasuj do tego wzorzyste poduszki lub wełniany koc, w który każdy będzie mógł się zanurzyć.
  • Ważnym element jest również drewniany stolik, który umili nam popołudniową kawę.
  • Aby nadać wnętrzu nieco nowoczesności, możesz zainwestować w modernistyczne
  • Futurystyczne kształty możesz również ująć w postaci żyrandolu, lampki lub kształtnych wazonów. Oświetlenie może być duże i małe, jednak pamiętaj by zachować tradycyjne kształty przy wyborze kloszy.
  • Ponadto modernizmu dodają wszelkie sprzęty elektroniczne np. nowoczesny telewizor czy zestaw głośników.
  • Pozostała część mebli, to szafki, komody i regały, które najczęściej wykonane są z naturalnego drewna. Bielone, przyciemniane, przecierane, wszystko zależy od Twojego gustu i kreatywności.
  • Dla przełamania stonowanych bieli, szarości i brązów, warto dodać kilka kolorowych dodatków np. żółte doniczki, wzorzysty dywan, a nawet niebieskie krzesła!
  • Dodaj pomieszczeniu przytulności poprzez umieszczenie rodzinnych zdjęć na jednej ze ścian.
  • Sielankowego klimatu dodają również liczne świeczniki lub zapachowe świeczki, które ciepło rozświetlają wieczory.
  • Ciekawym dodatkiem będą również winylowe płyty lub gramofon, który zabierze Cię do innej rzeczywistości.
  • Detale, które zdecydujesz się umieścić w salonie odnieś do rodzinnych zainteresowań.
  • Postaraj się, by każdy mógł znaleźć tam cząstkę siebie. Dodatkami może być wszystko –gry planszowe, stosy gazet, a nawet części garderoby (np. kapelusz), jeśli tylko mają swoje miejsce i wiążą się z prostotą.

Podsumowując, aranżacja mieszkania w stylu skandynawskim to doskonałe rozwiązanie dla miłośników funkcjonalności i minimalizmu. Każdy kto uwielbia kontakt ze słońcem oraz naturalnym światłem, każdy, kto ceni sobie wygodę i spokój powinien pomyśleć o wnętrzu, które wypełni jego serce ciepłą atmosferą. Jeśli dzięki powyższym wskazówkom zachęciłeś/aś się, aby urządzić swoje „kąty” na styl „Scandi”, nie wahaj się! Zacznij planować już dziś!

 

Sonia Adamkiewicz

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.